Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bütün hafta yağış var

  A.A - Mehmet SEZGİN- Mustafa MERT- Fadıl BİNZET/ ŞANLIURFA-ADIYAMAN, (DHA)
  30.05.2011 - 10:20 | Son Güncelleme: 30.05.2011 - 13:59

  Bütün hafta yağış var. Tüm Türkiye bütün haftayı yağışlı havanın etkisi altında geçirecek.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Güney ve İç Ege ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli lokal yağışlar bekleniyor.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıya göre, Aydın, Muğla, Uşak, Denizli, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve İzmir'in güney ilçeleri ve Ankara, Eskişehir, Çankırı ile Bolu, Karabük, Isparta, Burdur, Çorum ve Antalya'nın batı çevrelerinde beklenen lokal yağışların, akşam saatlerine kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. 

  Vatandaşların ve ilgililerin, ani sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

  ŞANLIURFA VE ADIYAMAN’DA ETKİLİ DOLU YAĞIŞI

  ŞANLIURFA ile Adıyaman’da dün akşam başlayan ve gece devam eden dolu yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. Yer yer ceviz büyüklüğünde yağan dolu yağışı özellikle köylerdeki ekili arazilerde zarara yol açtı.

  Dolu yağışı Şanlıurfa’nın Siverek, Hilvan, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerinde etkili oldu. Aniden başlayan ve uzun süre devam eden dolu, özellikle köylerdeki arazilerdeki ekinlerde zarara neden oldu. Dolu yağışı nedeniyle arazilerinde zarar oluşurken çiftçiler devletin köyde hasar tespiti yapmasını ve afet bölgesi kararı almasını istedi.

  Adıyaman’da; Kahta, Besni, Gölbaşı, Gerger ile Çelikhan İlçesi’nde bastıran dolu yağışı hayatı felç etti. Güneşli bir hava ardından görülen dolu yağışı tarlalarda zarara yol açtı. Mayıs ayının son günlerinde ekinlerinde büyük zarara yol açtığını belirten çiftçiler, "Bu bir felaket. Bu mevsimde böyle bir dolu yağışı hiç görmedik. Dolu taneleri ceviz büyüklüğünde ve ekinlere zarar verdi. Bütün ekinler gitti, kaybımızın giderilmesi için destek bekliyoruz" dedi. Her iki kentte de aniden bastıran dolu yağışının ardından yerler beyaz bir örtüyle kaplandı.

  METEOROLOJİ'DEN ANKARA'YA  UYARI

   Ankara'nın çeşitli bölgelerinde görülen  gökgürültülü sağanak ve lokal dolu yağışının saat 15.00'e kadar etkili olması  bekleniyor.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik  uyarıya göre, Haymana, Çubuk, Kızılcahamam, Çamlıdere, Sincan, Etimesgut,  Yenimahalle ve Ayaş ilçelerinde görülen kuvvetli rüzgarla birlikte etkili  gökgürültülü sağanak yağış ve lokal dolu yağışı, bir süre daha etkisini  sürdürecek.

  Vatandaşların ve ilgililerin, su baskını, yıldırım, lokal dolu yağışı,  ani kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.
      

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı