Ege Haberleri

EGE

  Bütün Ege seferber

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  25.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.10.2011 - 21:47

  Ege ve İzmir, 7.2 büyüklüğündeki depremle yıkılan Van ve Erciş’in yaralarını sarabilmek, oradaki felaketzedelere yardım için harekete geçti. Büyük yas nedeniyle konser ve resepsiyon gibi etkinlikler iptal edildi.

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Sivil Savunma Müdürlüğü ve Manisa’dan gelen ekiplerle gönüllülerden oluşan yaklaşık 120 kişi arama, kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Andan Menderes Havalimanı’ndan uçakla Van’a gitti. Enkaz altında canlı bulmak üzere eğitimiş arama kurtarma köpekleri de götürüldü. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, 9 orta ve 3 ağır kurtarma setinin dışında sismik-akustik ve görüntülü cihazlar, bio radar, kırıcılar, jeneratör, destek takozları, termal kamera, tıbbi ve kurtarma setleriyle donatılmış uzman personelin deprem bölgesinde çok faydalı olacağına inandıklarını belirtti.
  Manisa’dan sağlık personeli
  Manisa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İl Afet ve Acil  Durum Müdürlüğü’nden 7 arama kurtarma personeli ve 2 kurtarma aracı ile İl Sağlık  Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nden (UMKE) 10 sağlık personelinin  görevlendirildiği kaydedildi, şöyle denildi:
  “Ayrıca, Amatör Radyo Telsizcileri Cemiyeti (TRAC) Manisa Şubesi’nden 2  personel de görevlendirilen araçla deprem bölgesine gönderildi. İlimizden toplam  19 personel ile 3 araç bölgeye gitti. Uçakla giden 8 sağlık personeli, 3 arama  kurtarma personeli Van merkezine intikal etti.”
  CHP’li kadınların kampanyası
  CHP İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Çetin, 30 ilçenin kadın kollarına ihtiyaç listesi faksladı. Özellikle kışlık giysi, bebek maması, çocuk bezi, battaniye, uyku tulumu, su, süt, konserve, kuru gıda, çorap, pil, batarya, aydınlatıcı, katalitik soba, kadın pedi, sabun, biberon, küçük tüp, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kibrit, çadır gerektiği bildirildi. Çetin, “Kullanmadığınız, giymediğiniz giysiler, dolapta duracağına Van’da bir çocuk ısıtsın. Bölge soğuk olduğu için battaniye ve çadıra acil ihtiyaç var. Yardımları en kısa zamanda ulaştıracağız” dedi.

  Konak ilk partiyi gönderdi

  Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Van Ticaret Odası ve Van Gazeteciler Cemiyeti ile bağlantı kurduklarını söyledi, aaçılan kampanyaya destek için tüm İzmirlilere çağrı yaptı. Başkan Tartan ilk etapta Giysi Bankası’ndan kışlık giysi, piknik tüp, bot ve çocuklar için bisküvi ve süt gibi malzeme önderildiğini söyledi. Tartan, yaşanan acının yaralarının sarılması için el ele verdiklerini belirterek, vatandaşların 0 232 444 35 66 numaralı telefondan yardım için bağlantıya geçebileceklerini duyurdu.

  Bornova’da herkes koştu

  Bornova Belediyesi de önceki gün depremden sonra harekete geçti. Vatandaşlardan yardım alındı, bir günde 6 kamyon eşya, gıda, giysi, soba, erzak, su, bebek maması, ilaç toplandı. Bağışlarını ulaştırmak ve bilgi almak isteyenlerin 0 232 388 29 64 numaralı telefonu arayabilecekleri bildirildi. Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın da deprem bölgesine gideceği kaydedildi.

  Karşıyaka da el uzattı

  Karşıyaka Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Butik Elele’nin aracıyla malzeme toplandı. Müdürlük yetkilileri vatandaşların özellikle palto, iç çamaşırı gibi kıyafetlerin 2’nci el olmaması konusunda hassas davranmalarını beklediklerini vurguladı. Yetkililer vatandaşların kendilerine ulaştıkları takdirde belirtilen adrese giderek malzemeleri hemen aldıklarını belirtti. Yardım yapmak isteyenler 0 232 399 43 74- 399 43 75- 399 43 76-399 43 77-399 43 79 numaralı telefonlarından ve Halkla İlişkiler biriminin 399 40 06- 07 ve 08 numaralı telefonlarından detaylı bilgi alınabilecek.

  Aydın’dan TIR kalkıyor

  Aydın Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, depremzedelere yönelik yardım kampanyası başlatıldığı, toplanacak malzemenin felaket bölgesine ulaştırılacağı  bildirildi.
  Battaniye, katalitik soba ve giysi yardımlarının daha önemli olduğu, hayırsever vatandaşların yardımlarını Fatih kapalı pazar yerindeki yardım TIR’ına bugün saat 18.00’e kadar teslim edilmesi gerektiği kaydedildi.
  Başkan Özlem Çerçioğlu, soğuk hava nedeniyle battaniye ve katalitik soba gibi yardımlara öncelik verdiklerini belirtti.
         
  Narlıdere’de özel komite kuruldu

  Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un girişimiyle yardım toplanması için 5 kişilik bir komite oluşturuldu. Esnaf, vatandaş ve tüm kuruluşlardan, deprem bölgesinden acil istenilen sağlık malzemesi, kuru yiyecek, giyecek ve battaniye toplanması için çalışma başlatıldı. Narbel Düğün Salonu ve belediye binasında toplanacak olan yardımlar daha sonrasında ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek üzere Van’a yola çıkacak. Yardım konusunda bağlantı kurup bilgi almak isteyenler 0 232 239 73 00’dan ulaşabilecek.

  Anonsla kampanya

  Bayraklı Belediyesi de depremin ardından yardım için harekete geçti. Belediyenin araçlarından yapılan anonslarla kampanya halka duyuruluyor. İlk etapta, erzak, giyim ve battaniye gibi eşyalar Bayraklı Belediyesi Semt Merkezleri, muhtarlıklar ve camiler aracılığıyla toplanmaya başlandı.
  Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Van’da yaşayan depremzedeler için destek kampanyası başlattıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı