Gündem Haberleri

  Bütün dünyanın tanıdığı fotoğraf

  Hürriyet Haber
  03.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın öldürdüğü bebeğin resmini

  Hürriyet muhabiri Hayrettin Karateke çekmişti

  22 Ekim 1993 günü Güneydoğu'da bulunan Hürriyet muhabiri Hayrettin Karateke, bir köy baskınını haberi alır almaz, olay yerine helikopterle gitti. Bölgede kalabilmiş birkaç gazeteciden biriydi. Köye vardığında, 22 kişinin öldüğü baskın sonrası manzara korkunçtu. Bir baba da, karnından bir kurşun yarası alarak ölen bebeğini kollarında tutmuş, gömmek üzereydi. İşte aylardır gerek gazetelerde gerek televizyon kanallarında binlerce kez gördüğümüz bu fotoğraf o an çekildi.

  1993 yılı Güneydoğu bölgesinde PKK terörünün en yoğun yaşandığı yıldı. Ekim ayında, içlerinde Hürriyet muhabiri Hayrettin Karateke'nin de bulunduğu sayısız gazeteci günlerdir bölgede görevdeydiler.

  O günlerde PKK bir bildiri yayınlayarak, Diyarbakır'ı merkez tutarak çalışan bütün gazetecilerin bölgeyi terk etmelerini istedi. Bu ciddi tehdit üzerine, Ankara ve İstanbul Gazeteciler Cemiyeti uçak kiralayıp, Diyarbakır'a geldi, TRT Bölge Müdürlüğü'nde bir toplantı yapıp, birçok gazeteciyle birlikte geri döndüler. Ancak birkaç gazeteci kalmakta direndi, onlardan biri de Hayrettin Karateke'ydi.

  Gerisini Hayrettin Karateke'den dinleyelim:

  ‘‘22 Ekim 1993 günüydü. Birkaç gazeteci ve ben bölgede kalmıştık, kesinlikle korku duymuyordum. Gün içinde Olağanüstü Bölge Valiliği bir köy baskını olduğu haberini ulaştırdı ve biz helikopterle oraya götürüldük. Burası Siirt'e bağlı bir Kürt köyü, Siirt'in Derince mezrası. Köy, dağ köyü olduğu için helikoptersiz ulaşamazdık. Ancak yine aynı nedenle helikopterin inecek yeri yoktu. Üç beş metreye kadar alçalıp, bize atlamamızı söylediler. Atladık biz de, yuvarlandık epey. Gördüğümüz manzara korkunçtu. Köyün ihtiyarları, sağ kurtulanlar, civar köyden gelenler, ölülerini yıkıyorlardı. Köyün çok yakınında da bir mezarlık vardı. Bu fotoğrafın doğuşu da orada oldu. Bir baba öldürülen bu bebeğini beyaz kefene sarmış, gömmeden beş on dakika önce bana gösterdi. İşte bu fotoğrafı o an teleyle çektim. Ben yüzlerce katliama gittim, Mardin'de, Hakkari'de. Ama bu kadar anlamlı ve duygusal bir kare çıkmadı. Savaşın çirkin yüzü bu. İki tane dişi çıkmış yalnızca, o kadar küçüktü bebek. Karnında o kurşun deliğiyle bu bebeğin fotoğrafı, bence PKK terörünü en iyi anlatan fotoğraftı. Köyün en büyük handikapıysa, birçok köy gibi devlet yanlısı bir korucu köyü oluşuydu. Ama sağ kalanlardan hiçbiri doğru dürüst Türkçe konuşamıyordu, gerçek bir Kürt köyüydü yani.’’

  Hayrettin Karateke'nin bu fotoğrafı, aylardır gerek yazılı gerek görsel basında neredeyse her gün defalarca gösteriliyor. Apo'nun İtalya'da bulunduğu dönemde, İtalya'ya tepki olarak hazırlanan ve ‘‘Makarnanızı kirletmeyin’’ sloganıyla tanınan Telsim kampanyasını da bu fotoğraf resimledi. Böylece dünyada ve dünya basınında da tanındı fotoğraf.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı