Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bütün dünya Mersin'i tanıyacak

Mersin'de yapılan seçimle 2017 Akdeniz Oyunları'nın evsahibi olma şansını yakalayan İspanya'nın Tarragone kenti, Mersin'in kardeş şehri olacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Tarragone Belediye Başkanı ile görüştüğünü ve bugün İspanya'ya gideceğini belirtti.

Barcelona'ya 80 kilometre uzaklıktaki Tarragone kenti yetkilileri ile görüşeceğini anlatan Özcan, “Tarragone'nin kardeş kent olması için işlemlere başlıyoruz. Ben mektubu da elden götürüp veriyorum. Onlar da şifahi olarak 'evet' dedi. Bu işlemler meclis kararları, Dışişleri Bakanlığı derken 6 ay içerisinde biter ve kardeş şehir ilişkilerine başlarız” dedi.

2017 Akdeniz Oyunları'na aday olan ancak seçimi kaybeden Mısır'ın İskenderiye kenti ile kardeş şehir anlaşması imzaladıklarını hatırlatan Özcan, “Bu anlaşmalar iki ülkenin ve iki şehrin ticaretini, kültürünü ve diğer ilişkilerini doğrudan etkileyen unsurlardır. Hedefimiz, Akdeniz Oyunları 2013'te Mersin'de yapıldıktan sonra oyunları bizden sonra yapacak olan şehirlerle kardeş şehir olmaktı” diye konuştu.

Özcan, Akdeniz Oyunları'nın Mersin'in tanıtımına çok büyük katkısı olacağını, kente hareketlilik geleceğini, 2013'e kadar yurtdışından, yurtiçinden çok sayıda turistin oyunlar öncesi kente geleceğini söyledi.

Mersin'in Türkiye'de istikbali kuvvetli ve önemli bir şehir olduğunu anlatan Özcan, şöyle devam etti:
“Mersin spor kenti olacak, bütün dünya Mersin'i tanıyacak. Vergi sıralamasında ilk 5'i yakalayan bir şehir. Turizmi, ticareti, lojistiği, tarımı, serbest bölgesi ve limanıyla Mersin çok önemli bir şehir. Mersin'i en iyi noktaya taşıyan bu unsurların yanına sporu koyduk. Mersin artık dünyada bir spor kenti olarak anılacak. Buradaki yarışmaları bütün dünya, televizyonlardan seyredip Mersin'in adını duyacak. Bu işin benim dönemime rast gelmesinden dolayı da çok mutluyum.”

Addadi: “Her şey olağanüstü”

Akdeniz Oyunları Komisyonu (CIJM) Başkanı Amar Addadi ise Akdeniz Oyunları Uluslararası Komitesi'nin kuruluşunun 50. yılı ve Akdeniz Oyunları'nın 60. yıldönümü vesilesiyle Mersin'de yapılan kutlamaları “olağanüstü” olarak nitelendirdi.

Kutlamalardan “gurur duyduğunu” ifade eden Addadi, “Eminim Akdeniz ailesinin üyeleri de Mersin'in ne olduğunu, güzelliğini şimdi keşfetti. Gördüklerinden çok etkilendiler. Belediye Başkanı ve Vali büyük kutlamalar yaptı, çok gururlandım. Gerçekten teşekkür ederim” dedi.

Addadi, daha önce 2017 Akdeniz Oyunları'na aday olduğu açıklanan Libya'nın Trablus kentinin, ülkelerindeki karışıklık nedeniyle adaylıktan çekileceklerini açıkladığını kaydederek, “Bu kararı bize yaklaşık 1 hafta önce bildirdiler” dedi.

Dün yapılan seçimde İskenderiye ve Tarragone arasında çok az fark olduğunu, iki kent arasındaki oy sonuçlarının birbirine yakın olduğunu anımsatan Adaddi, “Belki stratejilerini geliştirmek zorundalar. Ama spor müsabakalarında kazanan ve kaybeden vardır. Bu kuraldır. Kazanmak kolay değil. Strateji gerekir, büyük iş yaptılar ama seçim seçimdir” diye konuştu.
Addadi, mart ayında Türkiye'ye tekrar geleceğini, Mersin'de Akdeniz Oyunları'na hazırlık sürecini takip edeceklerini sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz