ANKARA HABERLERİ

Bütün çocuklar görsün

N.Hande BAŞPINAR
23.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 22.10.2007 - 20:57

Çocukluk çağındaki görme bozukluklarının ele alındığı "Bütün Çocuklar Görsün" başlıklı konferans bu alandaki bir çok gerçeği gözler önüne serdi.

YEREL HABERLER ANKARA

N.Hande BAŞPINAR

Sağlık Bakanlığı, Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu ile Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen konferans ATO salonunda gerçekleştirildi.

Konferansta, çocukluk çağında az görme nedenleri, çocukluk çağı kırma kusurları, çocuklarda cam ve çerçeve seçimi ile ultraviyole radyasyonu konularında çeşitli konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda dünyada her yıl 500 bin çocuğun görmesini kaybettiği, görmesini kaybeden çocukların yarısının ise iki yıl içinde hayatını kaybettiği ifade edildi.

DOĞUŞTAN KATARAKTA DİKKAT Erken dönemde müdahalenin önemine değinilen konferansta, kataraktın sadece yaşlılara özgü bir hastalık olmadığı ve doğuştan katarakt hastalığının ancak birkaç ay içinde yapılacak ameliyatla tedavi edilebildiği belirtildi. Erken müdahalenin önemine dikkat çeken yetkililer, aileleri de bu konuda bilinçli olmaları konusunda uyardı.

Selçuk Üniversitesi Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Fatih Kara, çocukların çok hızlı geliştiğine işaret ederek, sık sık gözlük değiştirmek zorunda kaldıklarını belirtti. Kara, çocukluklara yılda bir gözlük ve çerçeve temin hakkı verilmesi gerektiğinin önemini vurgulayarak, bu konuda kanuni düzenlemeler yapılmasını istedi.

Pencere camından gözlük

İNSANOĞLUNUN, bir yaprağın üstündeki su damlasının büyütme etkisinden yola çıkarak geliştirdiği gözlük sektörü hala işportada satılan gözlüklerin tercih edilmesinin önüne geçemedi. Eczacı ve Gözlükçü Taylan Küçüker, ucuz fiyatlara satılan bu gözlüklerin sağlık açısından ciddi zararlara sebep olduğunu ve bu gözlüklerin pencere camından imal edildiğini belirtti. Küçüker, halkı bu gözlükleri tercih etmemeleri konusunda uyardı.

Anadolu’yu tablolarına taşıdı

ASKER eşinin görevi nedeniyle dolaşarak gözlemlediği Anadolu’yu resimlerine yansıtan Güler Çakır en son sergisini İstanbul’da Bebek Diamond Palace’de açacak. İlk kişisel sergisini 1985 yılında Gaziantep’te açan ve daha sonra Ankara’da beş defa kişisel sergi açan Çakır, ayrıca atölyesinde birlikte çalışarak yetiştirdiği öğrencilerle düzenlediği üç karma resim sergisini sanata severlerle buluşturdu. En çok Atatürk ve at resmi yaptığını belirten Çakır, "Atatürk tablolarım mecliste ve birçok kamu kurumunda asılı. Cumhuriyetin 70. yılında Atatürk ve Kuvayi Milliye adında bir sergi hazırladım. O dönemde yükselen teröre dikkat çekmek için yapılmış bir çalışmaydı" dedi. Deniz BİLİROĞLU

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bütün çocuklar görsün haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı