“Bütün bunların suçlusu İslam değil, radikalleşme”

Birce BORA / LONDRA
15 Eylül 2014 - 16:06Son Güncelleme : 15 Eylül 2014 - 16:17

IŞİD tarafından kafası kesilerek infaz edilen 44 yaşındaki İngiliz yardım görevlisi David Haines’in abisi Mike Haines, bir basın açıklaması yayınlayarak “Kardeşinin başına gelenlerden İslam dininin sorumlu tutulmaması gerektiğini” söyledi.

BBC’ye konuşan abi Haines “Videoyu izledikten sonra ilk tepkim nefret etmek oldu. Ancak benim kardeşimin hayatı nefret değil, sevgi üzerine kurulmuştu. Onun hayatının özünde tüm insanları sevmek vardı” dedi.

Haines sözlerine “ Radikalleşme bugün dünyadaki her insanın hayatına yönelik en büyük tehdit. Bu bir dine, ırka ya da siyasi görüşe özel bir durum değil. Bu insanlıkla ilgili bir problem ve hepimizi etkiliyor” diyerek devam etti.

KURAN’DAN ALINTI YAPTI

Yaşadığı acıdan sonra Kuran’ı okuduğunu ve bazı ayetlerin kendisini çok derinden etkilediğini söyleyen Haines, Fusillet Suresi’nin 34. Ayeti’nin “İyilikle kötülük bir olamaz, sen kötülüğü en güzel olan şeyle sav. O vakit seninle aranızda düşmanlık bulunan kimse, candan bir dost gibi olur” dediğini hatırlattı.


Haines “IŞİD’in işlediği suçların sorumlusu İslam dini değil. Orta doğu kökenli insanlar da değil. Sınırsız kontrol, operasyonel kontrol sağlamak için terörün kullanılması toplumun her kesiminden hakları elinden alınmış bir çok kişiye çekici geliyor. Zaten IŞİD için savaşan yabancıların varlığı da bunu gösteriyor” dedi.

Haines, tüm ailesinin IŞİD ile birlikte savaşmak için Orta Doğu’ya giden tüm İngiliz vatandaşlarının kimliklerinin tespit edilmesi gerektiği konusunda İngiliz hükümeti ile aynı fikirde olduğunu da belirtti.

Acılı abi IŞİD’e katılan herkesin eylemlerinden sorumlu tutulması ve yargılanması gerektiğini söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı