Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bütün bebekler aynı dili konuşuyor

  Hürriyet Haber
  05 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Mayıs 2000 - 00:01

  Amerikalı dil uzmanları, Afrika'dan Grönland'a kadar uzanan geniş bir araştırma sonunda, bebeklerin yaklaşık bir yıl süreyle aynı küresel dili konuştuklarını tespit ettiler.

  YENİ Zelanda'nın en ücra köşesinde yaşayan Maori yerlilerinin bebekleri de ‘‘mama’’ diyor, Almanya'daki yaşıtları da. Dilleri dönmeye henüz başlayan bebekler, annelerine hep bu sözcükle sesleniyorlar. Mama sözcüğü Alman bebekleri için doğru bir seçim sayılabilir, ancak Maori yerlilerinin dilinde kesinlikle böyle bir sözcük yok. Anne süzcüğünün karşılığı ‘‘Art Koka’’.

  Maori yerlisi bebeğin ‘‘mama’’ sözcüğünü kullanması, bebek dilinin evrenselliğinden kaynaklarıyor. Barbara Davis ve Peter MacNeilage'in araştırmasına göre bebekler, anadillerine geçmeden önce ‘‘mama, dada, gogo, lala’’ gibi tekrar hecelerle, ikilemelerle konuşmaya başlıyorlar. Bebeklere özgü bu küresel dil şöyle ortaya çıkıyor:

  Bebekler ağızlarını fazla açmadan, ağızlarının içinde geveleyerek konuştukları için, çıkan her sessizi, bir sesli takip ediyor ve hecelerin tekrarı sonucu bu ortak dil oluşuyor. Afrika steplerindeki bebekte de, Grönland'daki bebekte de bu fizyolojik olay gerçekleşiyor.

  Bebekler, aradan bir yıl geçtikten sonra çevrelerinde duydukları dile uyum göstermeye başlıyor ve ‘‘bebe dili’’ni terk ediyorlar.

  GENLERİMİZDE VAR

  Bu ortak dilin kaynağı da genetik. Bebeklerin ağzından çıkan sözcükler genlerimize işlenmiş durumda. İşte bu nedenle işitme engelli çocuklar da aynı konuşma şemasını takip ediyor. Hamburg'daki Werner-Otto Enstitüsü uzmanlarının tespitine göre ortak dili genlerinde barındıran bebeklerin ‘‘mama, gaga, lala’’ demeleri için sesleri işitmeleri gerekmiyor.

  Biri goril, diğeri insan yavrusu. İkisinde de sınırsız sevgi ve merak var. Annesi Juju, nedense Zuri'yi dışlamış, kucağına alıp ona normal sevgisini göstermiyor. Juju, en çok ihtiyacı olan sıcaklığı, bir başka primatta, insan yavrusu sarışın Eliza Samuelson'da bulmuş. Amerika'da Colarado Springs'teki iki bebeğin

  muhteşem iletişimi,

  Alman Stern Dergisi'nin son sayısına konu oldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı