"Bütün bağrış çağrışa rağmen çıkan para 1,6 milyar dolar"

A.A
30 Mayıs 2011 - 17:34Son Güncelleme : 30 Mayıs 2011 - 18:16

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıktığına yönelik eleştiriler konusunda, “2010 yılında 2,1 milyar dolar para girmiş, bütün bu bağrışa çağrışa rağmen çıkan para 1,6 milyar dolar” dedi.

Erkan, İMKB olağan genel kurul toplantısında, geçen yıl İMKB'de 3.2 trilyon dolarlık işlem yapıldığını, VOB'daki işlemler de eklendiğinde sermaye piyasasındaki işlem hacminin bir önceki yıla göre yüzde 8'lik artışla 3.5 trilyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

 

Günlük işlem hacminde, tahvil ve bono piyasasında, repo piyasasında geçen yıllara göre önemli ilerlemeler kaydedildiğini bildiren Erkan, borsa dışı günlük ortalama işlem hacminde ise 2001'e göre yarı yarıya azalış yaşandığını, toplam sabit getirili menkul değerlerin Türkiye'deki işlem hacminde, yüzde 85 üzerinde bir payın Borsa üzerinden geçtiğini belirtti.

 

Halka arzlardaki gelişmelere de değinen Erkan, 2010 yılında 3.1 milyar liralık hisse senedi satışı, 15 adet bono ihracından ise 1.9 milyar liralık tahvil satışı gerçekleştiğini, bu yılın ilk 5 ayında 12 şirketten 1 milyar liralık, 13 adet bono ihracından 5.2 milyar liralık hasılat sağlandığını ifade eden Erkan, “Yıl sonuna kadar geçmişteki en yüksek olan 35 rakamına yaklaşıp,belki de o rekoru kırma ihtimalimizin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.Elimizin altında 15–16 başvuru var. Her hafta da başvurular gelmeye devam ediyor.Seçim sürecinden sonra başvuruların artacağını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Yatırımcı seferberliği kapsamında 2023 yılında asgari bin şirkete,nüfusun yüzde 10'una karşılık gelen yatırımcı sayısına sahip olma hedeflerine işaret eden Erkan, bu kapsamda yurtdışında yaşayan vatandaşların sermaye piyasalarına yatırım imkânlarını anlatmak için Almanya'da toplantılar düzenlediklerini, oradaki bankaları seferber etmek istediklerini söyledi.

       

EMİR İPTALİ UYGULAMASI

 

 Geçen yıl hayata geçirilen yeni uygulamaların sonuçlarına ilişkin debilgi veren Hüseyin Erkan, emir iptali uygulamasının ardından iptal edilenemirlerin piyasaya iletilen tüm emirler içindeki payının yüzde 9, iptal edilenemir hacminin toplam işlem hacmine oranının ise ortalama yüzde 13,8 olduğunubelirtti.

 

Erkan, Bu durumun etkin bir piyasa için büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, “Borsadaki günlük ortalama işlem hacmi, emir iptali öncesi döneme göre,diğer gelişmelerin de etkisiyle, yüzde 50'ye yakın artış göstermiştir. Emir iptali uygulamasının, diğer düzenlemelerin de etkisiyle, piyasadaki fiyat oynaklığını azalttığı görülmektedir. Seans içi fiyat oynaklığı emir iptali sonrası 8 aylık dönemde yüzde 14,6 azalmıştır. Bu da etkin bir piyasanın oluşmasında başarılı olduğumuzun bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

 

Otomatik seans durdurma sisteminin etkileri konusunda ise Erkan, toplam 27 hisse senedinde otomatik seans durdurma işlemi gerçekleştiğini, bu hisselerin yalnızca ikisinin ulusal 100 endeksinde yer aldığını anlattı.

             

YABANCI YATIRIM

       

-Borsadaki yabancı yatırımcı paylarına bakıldığında, yabancıların 2010yılında 2.1 milyar dolar net alış, 2011 yılının ilk 5 ayında net 1.6 milyar dolarlık net satış yaptığını söyleyen Erkan, şöyle konuştu:

 

 “Hiç de öyle abartılı rakamlar değil. Bunlar benim günlük hacmimin altında rakamlar... Yabancı yatırımcıların işlem hacmi içerisindeki payı nedir?Hep yabancıyı suçluyoruz da... Yabancı şöyle yaptı, yabancı böyle yaptı. Yabancı yatırımcıların toplam işlem hacmi içerisindeki payı 2010 yılında yüzde 16. Hani ağırlıklıydı? Hani satıp gidiyorlardı? Hani piyasayı yönlendiriyorlardı? 2011 yılında ortalama yüzde 14.3. Yüzde 16'yı geçmiyor. Gördüğünüz gibi de Türkiye öyle satılıp gidilmiyor. Bunlar yalan yanlış ve piyasayı yanıltıcı laflardır.2010 yılında 2.1 milyar dolar para girmiş, bütün bu bağrışa çağrışa rağmen çıkan para 1.6 milyar dolar.”

       

TEMETTÜ ENDEKSİ OLUŞTURUYORUZ

Yeni endeksler hesaplamaya başladıklarını söyleyen Erkan, Londra ve NewYork örneklerinde görüldüğü gibi, kendi endekslerine sahip olunmadığındapiyasaların başka yerlerde oluştuğunu kaydetti. Erkan, ikili ve çoklu işbirlikleri ile ortak endeksler oluşturmaya da devam edeceklerini bildirdi.

 

 İMKB Başkanı Erkan, 2011 yılı projelerine de değinerek, serbest işlemplatformu çalışması ile halka açık sayılıp Borsada olmayan şirketlerin buplatformda fiyatlarının belirlenmesini sağlayacaklarını, böylece küçükhissedarların haklarının korunacağını ifade etti.

 

Erkan, tahvil bono piyasasında özel sektör borçlanma araçları ikincilpiyasasında likiditeyi artırmak amacıyla piyasa yapıcılık uygulaması ve hissesenetleri üzerine repo pazarı açılmasının planlandığını, İMKB'de işlem görenmenkul kıymetler üzerine opsiyon piyasası için testleri tamamladıklarını, İMKBsürdürülebilirlik endeksi projesini bu yıl sonunda tamamlayacaklarını anlattı.

 

Hüseyin Erkan, “Bir temettü endeksi oluşturuyoruz. Yüksek temettü verenleri bir endeks içinde toplayalım diyoruz” dedi.

       

SARAYBOSNA BORSASI'NA ORTAKLIK

       

Saraybosna Borsasına ortaklık konusunda da bilgi veren Erkan, İMKB’nin Kırgız ve Bakü borsalarına ortaklığı bulunduğunu anımsatarak, Saraybosna'dan da kendilerine talep geldiğini belirtti.

 

 Erkan, böylece Avrupa ortasında bir borsaya ortak olacaklarını, küçük bir borsa olsa da önemli bir potansiyel içerdiğini kaydederek, “Hiçbir kurum yüzde 5’ten fazlasına sahip olamıyor ama yüzde 5 İMKB, yüzde 5 Takasbank, yüzde 5 Merkezi Kayıt Kuruluşu olmak üzere toplamda yüzde 15 ortak olacağız. Yüzde 5’e karşılık 71 bin 215 avro civarında bir rakam...” diye konuştu.

 

Erkan, çevredeki diğer borsalarda da fırsat oluşması durumunda benzer çalışmaları yürüteceklerini söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı