Dünya Haberleri

  Butto 8 yıl sonra ülkesinde

  hurriyet.com.tr
  18.10.2007 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto, 8 yıl aradan sonra ülkesine döndü. Butto'yu Karaçi'de onbinler karşıladı.

  Coşkulu karşılamadan kareler için tıklayın.

  Pakistan'ın Karaçi kentinde onbinlerce yandaşı tarafından karşılanan Butto, hakkındaki yolsuzluk suçlamalarının düşmesi ve Devlet Başkanı Pervez Müşerref'le iktidar paylaşımı konusunda uzlaşma sağlanması üzerine 8 yıllık sürgünün ardından ülkesine dönme kararı almıştı.

  "Askeri diktatörlük" olarak nitelediği Pakistan yönetimini sona erdirmek için uğraş veren ve sivil yönetime geçmek için partisine liderlik etmek üzere Pakistan'a giden Butto, uçağı inmek üzereyken yaptığı açıklamada,
  çok heyecanlı, mutlu ve gururlu olduğunu söyledi, "Pakistan'a demokrasi getirmeleri gerektiği" şeklindeki söylemini yineledi.

  MÜŞERREF'LE MÜCADELE ETMEYECEK

  Butto'nun, Ocak ayında yapılması planlanan genel seçimlerden sonra, 1999'daki kansız darbenin lideri Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile mücadele etmeyeceği, aksine güç paylaşımında ortak olacağı yorumları yapılıyor. Bu durumun, askerin siyasetten elini çekmesini isteyen kesim içinde yer alan, Butto'nun liderliğindeki Halk Partisi'nden bazı isimleri de rahatsız ettiği belirtiliyor.

  GÖVDE GÖSTERİSİ

  Butto'nun, Karaçi'de yaklaşık 75 bin kişi tarafından karşılanmış olmasının "göz boyamaması gerektiği", ülkesinde 21 yıl önceki desteği sağlayamayacağı yorumları da yapılıyor. Henüz 33 yaşındayken, 1988
  yılında başbakan seçilerek Müslüman ülkeler arasında bu göreve getirilen ilk kadın olma unvanını elde eden Butto, 1990 yılında görevinden alınmış, 1993 yılında tekrar seçilmiş, ancak hakkındaki yolsuzluk
  suçlamaları dolayısıyla ancak 3 yıl daha iktidarda kalabilmişti. Butto, suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu iddia etmiş, ancak suçlamalarla yüzleşmek yerine sürgün hayatını tercih etmişti.

  PAZARLIKLARLA SUÇLAMALAR DÜŞTÜ

  Devlet başkanlığı görevini bir dönem daha yürütmek isteyen Müşerref, bunun için desteğine ihtiyaç duyduğu Butto ile uzlaşma yoluna gitmiş ve bunun karşılığında genelkurmay başkanlığı görevinden feragat etme sözü vermişti. Butto'nun aleyhindeki yolsuzluk suçlamaları, Pervez Müşerref'i desteklemesi karşılığında düşürülmüştü.

  İKİSİ DE EL KADİDE'NİN LİSTESİNDE

  Batı ülkeleri, El Kaide'nin kara listesinde bulunan Pervez Müşerref ile Butto'nun işbirliği girişimlerinin, terörizmle mücadelede kararlılık açısından en iyi yol olduğunu düşünüyor. Butto, yönetime gelmesi ve
  Pakistan ordusunun yetersiz kalması halinde ABD'nin Pakistan sınırları içindeki El Kaide hedeflerini vurmasına izin vereceğini söylemişti.

  ŞERİF SINIRDIŞI EDİLMİŞTİ

  Pakistan'da yapılan seçimler öncesi ülkeye giden bir diğer sürgündeki lider Navaz Şerif, ayağının tozuyla sınır dışı edilmişti. Benzer bir durumun Benazir Butto'nun ülkeye dönüşünde yaşabileceği konuşulmuş ancak yapılan pazarlıkların ardından ülkeye dönmesine yeşil ışık yanmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı