"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Butik müze fikri tutmuş

KONAK Belediye Başkanı Hakan Tartan ile birlikte bir tur attık. Daha önce gezmiştim ama yaptığı butik müzeleri bir de onun ağzından dinledik. “Butik” diyorum, çünkü çok iyi biliyorum ki... Yetkisi ve kaynağı olsa büyüklerini de yapacak.
Hakan Tartan, sanatçı bir aileden geliyor. Annesi Melek Tartan da, babası Fikret Tartan da Türkiye’nin bilinen tiyatro sanatçılarından... Fikret Tartan’ın İzmir Tiyatro Müdürlüğü yaptığı yıllar, tiyatronun parlak olduğu dönemlerdendir.
O yüzden Başkan Tartan’ın sanatçı duyarlılığı tartışılmaz...
Ben de Türkiye’de bu alanın çok eksik ve ihmal edildiğini düşünenlerdenim. Sanatçı kolay yetişmiyor, yetişme alanları da giderek daralıyor.
Müzeler aslında bir çekim merkezi yaratıyor. Sadece İzmirli, Egeli sanatçılar için değil; Türkiye’nin her yerinde düşünen, fikir üreten, eser ortaya koyan insanlar için bir fırsat...

Butik müze fikri tutmuş

Benim dikkatimi çeken; bu butik müzelerin giderek broşürlere, el kitapçıklarına, İzmir’i tanıtan kitaplara girmesi ve internet siteleri sayesinde daha fazla takip ediliyor olması...
Başkan Tartan anlattı.
Özellikle kruvaziyer gemilerle gelen turistler yoğun bir şekilde müzeleri ziyaret ediyormuş. Bu iyi bir şey...
Daha büyüklerini yapma fikrini de ateşlemesi lazım.
Ben, Ege Medeniyetler Müzesi’ni sabırsızlıkla bekliyorum örneğin...
İnanın, Anadolu coğrafyasının en önemli tarihi eserlerinin depolarda ve yerin altında kalmasını içime sindiremiyorum.
Aslında İzmir’in altı da, üstü de çok değerli... Yeter ki, “marka kent” iddiaları sözde kalmasın...
“Yetki” ve “kaynak” dedim, bilerek bu iki sözü kullandım.
Çünkü ilçe belediyelerinin yetkileri de, kaynakları da sınırlı...
Ama bütün bu olanaksızlıklara rağmen isteyince oluyor.
Geçen gün Hakan Tartan’ı dinlerken aynı şeyi düşündüm.
Zorlamadan olmuyor, istemeden olmuyor; şartları gözden geçirmeden olmuyor, kaderine razı kalarak olmuyor. “Ne yapalım bizim işimiz değil” diyerek, seyirci kalarak olmuyor.
Butik müzeler de yoktan var edilen projelerden...

Küçük, butik ama bu bile İzmir’e bir hareket getiriyor.
Bu kadarı bile takip ediliyor.
İşte kanıtı...
Ziyaretçi listelerinde turistlerin oranı ortada, sanatçıların ilgisi ortada, her açılan yeni müzeden sonra gelen yeni öneriler ortada...
Bu bir eksiklikte, İzmir’deki çok büyük boşluktu. Butik müzeler fikrinin tutmuş olduğunu, ilginin giderek arttığını memnuniyetle gözlemledim.

Bu projeyi ben de destekliyorum

Basmane’deki oteller sokağına son yıllarda birkaç defa gittim. Her gittiğimde aynı şeyi düşünüyorum. Kemeraltı, Agora, İkiçeşmelik ve Oteller Sokağı, İzmir’in yeni cazibe merkezi olacak. Bundan hiç kuşkunuz olmasın... Biraz daha zamanı var, biraz daha rötuş istiyor, biraz daha fikir yürütmek gerekiyor. Ama... Bu olacak... Başkan Hakan Tartan bizi Altınpark Arkeolojik Kazı Alanı’na götürdü. Konak Belediyesi’nin imkanları içinde bu kazılar devam ediyor. Ama Tartan; kafaya koymuş, Avrupa Birliği projelerini ve kaynaklarını da devreye sokarak bu bölgede radikal değişiklikler yapacak. Bu turu atarken, epeyce yeni düşünce de çıktı. Örneğin bir süredir, eski ama İzmir’i hatırlatan binaları Konak Belediyesi satın alarak buralara butik müzeler yapıyor. Başkan Tartan diyor ki...
“İzmir’in köklü aileleri bizimle işbirliğine gitsin. Bu evleri kazanalım, kente kazandıralım. Hem bu ailelerin isimleri farklı ortamlarda yeniden vücut bulsun, hem de kültürel mirasımıza sahip çıkalım. O yüzden bağış ya da birlikte işbirliği imkanlarını arıyorum...”
Hakan Tartan, Milli Savunma Bakanlığı’ndan Kordon’daki eski NATO binasını istemiş.
Burayı da müze yapmak gibi bir düşüncesi var. Sağlık temasıyla EXPO yapmak isteyen İzmir için bir Sağlık Müzesi önerisinde de bulunmuştu.
Özetle...
Başkan Tartan, müzelerin sayısını artırmaya kararlı. Ben de destekliyorum. Çünkü bir kenti anlatmak için, bir kenti yaşatmak için, bir kenti yukarı taşımak için, bir kenti marka yapabilmek için...
Yapılabilecekler ortada...
Bunun için de insana dokunmak gerekiyor.
İnsana dokunmak ve insanı anlamak...

 

X