Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bütçenin dengesi yine değişti

TEMEL geceyarısı hırsızlık yapmak amacıyla gittiği zemin kattaki evin penceresindeki parmaklıkları demir testeresi ile keserken, sokaktan geçmekte olan İdris meraklı bir şekilde sorar; - Hey! Orada ne yapıyorsun?

- Keman çalıyorum.

- O nasıl keman çalmaymış, hiç sesi çıkmıyor

- Merak etme çıkacak, bu kemanın sesi sabah çıkacak!..

2007 yılı bütçe sonuçlarına bakınca, bu fıkrayı anımsadık. Nedenine gelince, son 30 yılın en başarılı bütçesi olarak açıklanan 2006 bütçesi ile ilgili bazı gerçekler belli olmaya başladı. Aylar ilerledikçe, 2007 yılı bütçesinin hem sesi iyice çıkmaya başladı hem de dengesi değişti.

BÜTÇE DENGESİ

2007 yılında 16.8 milyar YTL olarak belirlenen "bütçe dengesi" yani bütçe açığı, Temmuz ayında revize edilmiş ve 8,5 milyar YTL olarak belirlenmişti.

Ancak ilk dokuz ayın bütçe açığı 12.2 milyar YTL olunca, bütçe dengesi hedefi yine değiştirildi ve 16.8 milyar YTL’ye yükseltildi.

Faiz dışı fazla (FDF) hedefi de 44.5 milyar YTL olarak revize edilmişti. İlk dokuz aydaki gerçekleşme 30.6 milyar YTL olunca, FDF hedefi de aşağı çekilerek 36.1 milyar YTL’ye düşürüldü.

AÇIK 2006’NIN 9 KATI

Daha önce de iddia ettiğimiz gibi, yıl sonu FDF hedefinin yüzde 6.5 olarak gerçekleşmesi mümkün değil.

2007 yılının, ilk 9 ayına ait bütçe sonuçlarına baktığımızda, 2006 yılının aynı dönemine kıyasla, bütçe açığının 9 kat arttığı göze çarpıyor.

Bu arada, ilk 9 ayda, vergi gelirleri öngörülen hedefin gerisinde kaldı. Vergi gelirlerinde 2007 yılı artış hedefi, 5.5 milyar YTL’lik son revize ile yüzde 17 olarak belirlenmesine karşılık, artış yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Harcamalarda ise yıllık artış hedefi aşıldı. Son bütçe revizyonu ile 3.1 milyar YTL azaltılan ve yıllık hedef yüzde 13’e çekilen harcamalardaki artış, ilk 9 ayda yüzde 19 oldu.

KDV YİNE SORUN

2007 yılının ilk 9 ayında "Dahilde Alınan KDV" tahsilatı, 12.5 milyar YTL olarak gerçekleşti. Bu tutar 20.2 milyar YTL’lik yıllık hedefin çok gerisinde. Yüzde 24’lük artış hedefi, şu anda yüzde 2 civarında. İthalde Alınan KDV’deki 19.2 milyar YTL’lik tahsilat da 29.6 milyar YTL’lik yıllık hedefin tutmayacağını gösteriyor. Bu sonuçlarda, ücretlilere vergi iadesinin kaldırılmasının da payı var.

Özel Tüketim Vergisi tahsilatı olan 28.8 milyar YTL’de, yıl sonu itibariyle 41.1 milyar YTL’lik hedefin tutmayacağını gösteriyor. ÖTV’deki yüzde 11.2’lik artış hedefi, şu anda yüzde 4 civarında.

Özetle 2007 yılı bütçesinin dengesi ciddi anlamda bozulmuş durumda. Kemanın sesi iyice duyulmaya başladı. Yıl sonu hedeflerinin tutmayacağı, daha şimdiden belli.
X