Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bütçe sonuçları ve müdahale sinyalleri

2007 yılının, ilk 6 ayına ait bütçe sonuçları belli oldu.<br><br>Buna göre, vergi gelirleri öngörülen hedeflerin gerisinde kaldı. Vergi gelirlerinde, 2007 yılı artış hedefi yüzde 15 olmasına rağmen, yüzde 7’de kaldı.

Harcamalarda ise, yıllık hedef aşıldı. Artış hedefi yüzde 17 olmasına rağmen, harcamalardaki artış yüzde 23,4’e yükseldi.

KDV VE ÖTV SANCISI

Dahilde Alınan KDV:
2007 yılı bütçesinde, KDV gelirlerinde, 2006’ya kıyasla yüzde 23.6 artış hedeflenmişti. Oysa, 2007 yılının ilk 6 ayında tahsil edilen KDV, geçen yılın aynı döneminde tahsil edilenin bile gerisinde kaldı...

Haziran 2007’de tahsil edilen 1 milyar 372 milyon YTL KDV, 2006’nın aynı döneminde tahsil edilenin 289 milyon YTL (% 17.4) gerisinde kaldı.

KDV’deki gerilemelerde, ücretlilere vergi iadesinin kaldırılması, bazı ürünlerdeki KDV oran indirimi ve seçimin etkili olduğu tahmin ediliyor.

İthalde Alınan KDV: Dövizin düşmesi ve ithalatın cazip hale gelip artmasına rağmen, 2007 yılı, İthalde Alınan KDV hedeflerinin tutmayacağı, daha şimdiden belli oldu. İlk 6 ayda tahsil edilen 12.3 milyar YTL KDV’ye baktığımızda, 29.6 milyar YTL olan yıllık hedefin tutturulması çok zor gözüküyor. Hedefin revize edilmesi kaçınılmaz gibi...

Özel Tüketim Vergisi: İlk 6 ayda yapılan tahsilat, geçen yılın aynı dönemine ilişkin tahsilat tutarını bile yakalayamadı. Bu gidişle, ÖTV’de 2007 yılı için öngörülen, yüzde 11.2 artış hedefinin yakalanması çok zor...

Bütçede, KDV ve ÖTV gelirleri, vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğu için bu vergilerle ilgili sonuçlar, gelir hedefleri açısından son derece önemli.

HARCAMALAR

2007 yılının ilk 6 ayındaki harcamaların tutarı, 100.7 milyar YTL. Bu tutar, geçen yılın aynı dönemindeki 81.6 milyar YTL’lik harcamaya göre, yüzde 23.4 arttı ve yüzde 17 olarak belirlenen 2007 yılı harcama hedefini aştı. Faiz dışı harcamalardaki yüzde 25.6’lık artış ise, gelirdeki artışın iki katı...

BÜTÇE AÇIĞI

Geçen yılın ilk 6 ayında, bütçe açığı değil aksine 2.4 milyar YTL bütçe fazlası vardı. 2007’nin aynı döneminde ise, bütçe fazlası 5.9 milyar YTL açığa dönüştü.

Bu açığın 2,5 milyar YTL’lik kısmı Haziran ayına ait. Temmuz ayında da bütçe açığının artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Tüm bunlara rağmen, 16.8 milyar YTL’lik, yıllık bütçe açığı hedefinde bir sapma olmayacağa benziyor.

Aslında, 6 milyar YTL’lik Telekom hisse satış geliri ve TMSF’den tahsil edilen yaklaşık 2 milyar YTL’lik "vergi dışı gelirler"in etkisiyle, 2007 bütçe açığı olması gerekenin de altında gerçekleşti. Bu gelirler olmasaydı, ilk 6 aydaki bütçe açığı, yaklaşık 14 milyar YTL olacaktı...

FAİZ DIŞI FAZLA

2006 yılının ilk 6 ayında 25,3 milyar YTL olan faiz dışı fazla, 2007 yılında yüzde 17’lik "azalma" ile 21 milyar YTL’ye geriledi. Nitekim dün Merkez Bankası Başkanı da; bütçe hedefleri için önlem alınmadığı ve bazı zamlar yapılmadığı takdirde, bu yıl faiz dışı fazlanın yüzde 6.5’in altında olacağını açıkladı.

İşin doğrusu, Telekom hisse satışı gibi "bir defalık gelirler" IMF tanımlı faiz dışı fazlanın hesabında göz önüne alınmadığı için, bu tutar IMF yönünden 13 milyar YTL’ye düşüyor.

Görüldüğü gibi "bütçe performansı" yönünden, yılbaşında da iddia ettiğimiz gibi, 2007 yılı, 2006’yı aratıyor.

Temmuz ayı sonuçları belli olunca, bu görüntü biraz daha netleşecek.

Bütçe sonuçları; yeni hükümetin, bir yandan bazı müdahalelerde bulunması, harcamaları kısması ve bütçe hedeflerini revize etmesi, diğer yandan da bazı zamlar yapmak suretiyle, gelir artırıcı bir takım önlemler almasını, dolaylı vergilerin ağırlığını azaltan ciddi bir "vergi reformu" yapmasını zorunlu kılıyor.
X