Bütçe Mayıs ayında fazla verdi

Hürriyet Haber
17.06.2013 - 11:34 | Son Güncelleme:

Merkezi yönetim bütçesi Mayıs ayında 4 milyar TL'nin üzerinde fazla verdi. Faiz dışı fazla 8.1 milyar TL oldu.

Merkezi yönetim bütçesi Mayıs'ta 4,56 milyar TL fazla verdi. Bütçe ayrıca Mayıs ayında 8.1 milyar TL faiz dışı fazla verdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 Yılı Mayıs Ayı Bütçe Gerçekleşmeleri'ne ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ocak-mayıs döneminde bütçenin 4,3 milyar lira fazla verdiğini belirterek, geçen yılın ilk 5 ayında ise bütçenin 432 milyon lira açık verdiğini hatırlattı.

"YIL SONU HEDEFLERİ YAKALANIR"

Yılın ilk 5 ayındaki gerçekleşmelerin, bütçe performansının bu yıl oldukça olumlu seyrettiğini gösterdiğine dikkati çeken Şimşek, bu rakamların yıl sonu hedeflerinin rahatlıkla yakalanabileceğinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Bu performansta bütçe gelirlerindeki olumlu seyir ile faiz ödemelerine aktarılan kaynağın azalmasının etkili olduğunu belirten Şimşek, "Zira 2013 yılı ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre bütçe gelirleri yüzde 16,1 (22,2 milyar lira) artmış, faiz harcamaları ise aynı dönemde yüzde 10,7 (2,6 milyar lira) azalmıştır. Bu tablo mali disiplini korumanın önemini ve geçen yıl aldığımız tedbirlerin ne denli yerinde olduğunu göstermektedir" ifadesini kullandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı