BusinessWeek: Kuş gribi yayılırsa dünya ekonomisi mahvolur

Hürriyet Haber
17.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kuş gribinin Türkiye ve Romanya’da da baş göstermesi ile Batı’da başlayan tartışmalar tüm yoğunluğu ile sürerken uzmanlar, gribin Batı’ya yayılmasıyla 7.4 milyon insan ölebileceği ve ekonomik faaliyetler üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağı uyarısında bulundu.

Newsweek dergisi, ‘ABD’de konvansyonel grip, yılda ortalama 118 milyar dolara mal oluyor. Bir kuş gribi salgınının maliyeti ise, bunun altı katına yakın olabilir’ diye yazdı.

Newsweek dergisi, kuş gribinin Batı’ya yayılması halinde maliyetinin çok yüksek olacağını belirtti. Gribin dünya ekonomisi üzerine yıkıcı etkileri olabileceğini öne süren dergi, uzmanlara dayanarak salgının Avrupa’da deli dana hastalığının 2001 yılında yol açtığı 10 milyar euroluk zararı aşan bir zarar verebileceğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD’nin Centers for Disease Control kurumu uzmanlarının kuş gribinin 7.4 milyon insanı öldürebleceğini, başka uzmanların da ölü sayısının on milyonlara ulaşabileceğini söylediklerini kaydeden dergi, maliyet tahminlerinin çok şaşırtıcı olduğunu belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı