BURSA HABERLERİ

BUSİAD Başkanı Baylan:

AA / İsmail Ersan
14.01.2015 - 16:10Son Güncelleme :

-"İhracatı destekleyen politikalar ile ihracatçının kazancının yatırıma dönüştürülmesinin önü kesilmemeli"

YEREL HABERLER BURSA

AA / İsmail Ersan

BURSA (AA) - Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Günal Baylan, "İhracatı destekleyen politikalar ile ihracatçının kazancının yatırıma dönüştürülmesinin önü kesilmemeli" dedi.

Baylan, yaptığı açıklamada, Türkiye'yi geleceğe taşıyacak ve düzlüğe çıkaracak en önemli konunun ihracat olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, üretime yönelik ihracat artışı ile birlikte yapısal ekonomik sorunlarını da çözeceğini dile getiren Baylan, şunları kaydetti:

"İhracatı destekleyen politikalar ile ihracatçının kazancının yatırıma dönüştürülmesinin önü kesilmemeli. Türkiye ekonomisinin mevcut büyüme biçimi, sermaye girişlerine bağlı olarak Türk Lirası'nın değerli olmasına dayalı. Büyüme, enflasyon, cari açık üçlüsü arasında bir tercihe zorlanan ekonomi, 'bıçak sırtı' bir denge üzerinde götürülmeye çalışılıyor. BUSİAD'ın yaptırdığı ve 2003-2012 yılları arasında izlenen döviz kuru politikalarının dış ticaret ve temel makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisini ele alan çalışmanın bulguları, cari açığın altında yatan temel nedenin değerli Türk Lirası olduğu yönündedir. Söz konusu çalışma, 2003 yılından itibaren değerli Türk Lirası politikası yerine 'gerçekçi kur' politikası uygulanmış olsaydı, ihracatımızın mevcut durumdan daha fazla, ithalatın ise daha az olacağını gösteriyor. Ayrıca elde edilen sonuçlar, gerek dış ticaret, gerekse büyüme açısından gerçekçi kur politikasının daha olumlu olacağına, enflasyon ve faizlerin ise hedef düzeylerinden önemli sapmalar göstermeyeceğine de işaret ediyor."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden BUSİAD Başkanı Baylan: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 16 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BUSİAD Başkanı Baylan: haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:01
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı