Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush'a halk desteği yüzde 34'e düştü

  WASHINGTON (A.A)
  28 Şubat 2006 - 08:59Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 08:59

  ABD Başkanı George Bush'a verilen halk desteği, ocak 2001'den bu yana süren başkanlık döneminin en düşük oranı olan yüzde 34'e düştü.

  Amerikan CBS televizyonun 22-26 şubat tarihleri arasında yaptığı ankete katılanların sadece yüzde 34'ü, Bush'un başkanlık performansına olumlu not verirken, yüzde 59'luk bir çoğunluksa olumsuz görüş belirtti.
  Ocak ayındaki CBS anketinde, Bush'un aldığı halk desteği yüzde 42 çıkmıştı.

  Bush'a verilen destek oranındaki hızlı gerilemeye, özellikle Irak'ta son günlerde meydana gelen mezhepler arası çatışmaların ve ABD limanlarının bir Dubai şirketince işletilmesi kararının yol açtığı belirtildi. Bush'u en fazla sıkıntıya sokacak gelişmede, Başkan'ın en güçlü noktası olarak değerlendirilen teröre karşı mücadele konusunda aldığı destek de, tarihin en düşük noktasına geriledi.

  Ankete katılanların sadece yüzde 43'ü, terörle mücadelede Bush'u başarılı bulurken, ters yönde görüş belirtenlerin oranı ilk defa yüzde 50'ye ulaştı. Bush'a geçen ayki ankette, terörle mücadele konusunda verilen halk desteği yüzde 52'ydi.

  CBS anketine göre, ABD limanlarının Dubai Ports şirketince işletilmesini destekleyenlerin oranı da sadece yüzde 21'de kalırken, yüzde 70'lik bir çoğunluk buna karşı çıktı. Bush, Dubai şirketiyle yapılan anlaşmayı güçlü şekilde desteklemişti.

  Bush'un aldığı halk desteği, geçen yıl Irak savaşı ve Katrina kasırgasına tepkide geç kalınmasından dolayı düşüşe geçmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı