Dünya Haberleri

  "Bush ve Putin Orta Asya'yı şekillendiriyor"

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 14:29 | Son Güncelleme:

  ABD ve Rusya liderleri George Bush ve Vladimir Putin`in, devam eden zirve toplantılarının Teksas`taki bölümünde, ``Orta Asya`nın siyasi yapısını şekillendirecekleri`` ileri sürüldü.

  Rusya`nın önde gelen gazetelerinden İzvestiya, başkent Kabil`in ele geçirilmesinden sonra Afganistan ve Orta Asya`da gelecekteki siyasi yapının nasıl olacağı konusunun, zirvenin gündeminin ön sırasına geçtiğini belirtti.

  Gazete, iki liderin Teksas`ta, ``Rusya ve ABD`nin bölgedeki varlıklarının gelecekteki boyutlarını görüşeceklerinin kuşkusuz olduğunu`` belirtti ve ``aslında bugünlerde, Orta Asya`da gelecek 5-10 yıllık bir dönem için geçerli olacak siyasi yapının da şekillendirilmesine tanık olacağız`` diye yazdı. 

  PUTİN’DEN NÜKLEER SİLAHLARDA İNDİRİM ÖNERİSİ

  Bu arada Rusya lideri Putin, nükleer başlıklı silahların azaltılması konusunda hızlı ilerleme sağlanması için ülkesindeki nükleer başlıklı silahları en az 3`te 1 oranına düşürmeyi önerdi. 

  Putin, dün akşam Rusya’nın ABD büyükelçiliğinde akademisyen ve işadamlarına yaptığı açıklamada, ülkesinin stratejik silahların önemli miktarda azaltılması konusunda ilerleme sağlamaya hazır olduğunu kaydederek,``Stratejik silahların, dünyadaki güç dengesinin sürdürülmesi için gereken minimum düzey olan en az 3`te 1 oranına düşürülmesi yönünde radikal bir program sunuyoruz`` dedi.

  Bush, dün Putin ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gelecek on yılda, 7 bin civarındaki nükleer başlıklı silahların sayısını 2200`lere indirmeyi planladığını kaydetmişti.

  SICAK KARŞILAMA

  Öte yandan Putin, Amerikan Kongresi`nde çok sıcak karşılandı.Putin, burada yaptığı konuşmada, Kongre üyeleriyle ``yapıcı ve samimi`` ilişkiler kurmak dileğinde olduğunu belirtti.  

  Beyaz Saray`dan yayımlanan bir bildiride de, ABD`nin, Rusya`nın Dünya Ticaret Örgütü`ne (DTÖ) katılmasına ``destek`` verdiği belirtildi.

  Bildiride, ``ABD, Rusya`nın DTÖ`ye girişini kararlı bir şekilde desteklemektedir ve bu sürecin hızlandırılması yönünde yardımcı olmaya söz vermektedir`` denildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı