Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush ve Barzani PKK'yı da görüştü

  Hürriyet Haber
  31 Ekim 2005 - 16:39Son Güncelleme : 31 Ekim 2005 - 16:39

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, Beyaz Saray ziyareti sırasında Barzani'ye PKK'ya karşı eylem yapma telkininde bulunulduğunu açıkladı.

  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, Türkiye ile Irak arasında güçlü ilişkiler geliştirmenin önemini vurgulayarak, terör örgütü PKK da dahil olmak üzere tüm sorunların ancak bu şekilde üstesinden gelinebileceğini söyledi.

  Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı (ANAÇEV) Yıldız Eğitim Evi'ni ziyaret eden Nancy McEldowney, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. McEldowney, bir soru üzerine, ABD Başkanı George Bush ile Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mesud Barzani arasındaki görüşmeyi hatırlatarak, Amerikan hükümetinin, bu görüşmeyi fırsat bilip, Barzani ve heyetindeki kişilere, terör örgütü PKK'ya karşı eyleme geçilmesi yönündeki görüşünü tekrarladığını belirtti.

  Amerikalı maslahatgüzar, Bush'un görüşmede Barzani'ye, Irak'ın bütün, demokratik ve federal bir varlık olarak korunması gerektiği görüşlerini aktardığını ve Türkiye ile Irak arasındaki güçlü ve olumlu ilişkilere verdiği önemi yinelediğini kaydetti.

  McEldowney, şunları söyledi: “Çok önemli bir hususa değinmek istiyorum, burada bizim gerçekleştirmek istediğimiz şey, bütün bölgede demokrasi ve istikrarın tesisidir ve bunu gerçekleştirebilmenin yolu da Irak ve Türkiye arasında güçlü ilişkiler geliştirmekten geçer. Ancak böylelikle bütün sorunların, buna PKK sorunu da dahil, üstesinden gelinebilir. Gerçekleştirmeye çalıştığımız bu amaç doğrultusunda çaba gösteriyoruz”

  “KIBRIS TÜRKLERİNE İZOLASYONUN KALDIRILMASINA ÇALIŞIYORUZ”

  McEldowney ayrıca, Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonun kaldırılmasına ve soruna adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına çalıştıklarını belirtti. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın geçen hafta Washington'da son derece samimi toplantılar yaptığına işaret eden McEldowney, ”Sayın Talat'ın da ifade ettiği gibi, ABD'nin taahhüt ettiği husus şudur: 'Biz Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonun kaldırılmasını ve soruna adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına çalışıyoruz” dedi. (AA)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı