Dünya Haberleri

  Bush’un telekulağı asker seksi dinlemiş

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  11.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD gizli servisi Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Irak’taki askerler ile yardım görevlileri ve gazetecilerin mahrem telefon görüşlerini dinlediği ortaya çıktı. Senato’nun soruşturma açmasına neden olan dinleme faaliyeti, askerlerin eşleri ve sevgilileriyle yaptığı telefon seksi ve yastık sohbetlerini içeriyordu.

  ABD’nin "süper gizli" teknolojik istihbarat kurumu Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), yurtdışındaki Amerikalı askeri personelin eşleri ve sevgilileri ile yaptığı "telefon seksini" ve yastık sohbetlerini dinlemiş.

  Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör John D. Rockefeller IV, iki eski NSA askeri dil uzmanınca ortaya atılan iddiaya göre gizli servisin, Irak’ta görev yapan askeri personel, yardım görevlisi ve gazetecilerin özel telefon konuşmaların dinlediğini, bu iddiaların komite tarafından soruşturulacağını açıkladı. 11 Eylül sonrasında yürürlüğe giren bir program, "terörist kuşkusu olması halinde" ABD istihbarat kuruluşlarına yurtdışı ile yapılan telefon konuşmalarını dinleme yetkisi veriyor.

  Eski dil uzmanı Adrienne Kinne, ABC televizyonuna, NSA’nın, ABD’li subaylar, gazeteciler ve yardım kuruluşu çalışanlarının "özel" konuşmalarını dinlediğini söyledi. Bir başka eski uzman olan David Murfee Faulk, Irak’taki Amerikalı subayların ABD’deki eşleri veya kız arkadaşlarıyla konuşmalarının dinlendiğini kaydetti. Faulk, bu /images/100/0x0/55eb1e86f018fbb8f8ac6675konuşmaların çoğu zaman "özel seks ve yastık sohbeti" şeklinde olduğunu ve bilgisayalara kaydedildiğini belirtti. İkisi de Arapça konuşabilen Kinne ve Faulk, Georgia Eyaleti’nde Fort Gordon’da bulunan NSA dinleme tesisisinde görev yaptı. Kinne ve Faulk, amirlerine bu tür dinlemeler konusunda şikayette bulunduklarında, "İşinizi yapın" denildiğini söylediler.

  NSA Sözcüsü Judith Emmel, "yasaların öngördüğü şekilde faaliyette bulunuyoruz" diyerek, yanlış uygulamaların kurumda incelendiğini ve hata bulunduğunda da gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi. Halen CIA Başkanı olan General Michael Hayden, dinleme programı başladığında NSA’nın başındaydı. Hayden’ın Sözcüsü Mark Mansfield, "NSA’da yasalara sıkı biçimde uyuldu" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı