Dünya Haberleri

  ‘Bush’un beyni’ şimdilik kurtuldu

  Hürriyet Haber
  30.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkan Bush’un ‘Beyni’ ve başdanışmanı Rove da, Libby gibi skandalın ortasındaki isimlerden. O da CIA ajanının adını basına sızdırmakla suçlanıyor.

  /images/100/0x0/55ea2159f018fbb8f86d1552Tam dört kez, Büyük Jüri’ye ifade verdi. Şimdilik suçlanmaktan kurtulan Rove hakkındaki soruşturmanın devamına karar verildi. O da topun ağzında.

  AJAN PLAME

  Gizli CIA ajanı olarak görev yapan Valerie Plame’in (42) çifte kimliği deşifre olunca, istihbarat örgütündeki kariyeri de resmen olmasa da fiilen sona ermiş oldu. Plame, kocası Irak’ta kitle imha silahı olmadığı konusundaki düşüncelerini açıklayınca, Beyaz Saray yöneticilerinin intikam hırsının kurbanı oldu. Ülke yasalarına göre, CIA ajanının kimliğini açıklamak, federal suç sayılıyor.

  DİPLOMAT WILSON

  Eski büyükelçi Joseph Wilson, Valerie Plame’in de kocası. Irak’ı işgale hazırlanan Beyaz Saray, Saddam’ın, Nijer’den nükleer silah yapımında kullanılan urnanyum satın aldığı yolundaki istihbaratı araştırması için Wilson’u 2002 yılında bu ülkeye yollamıştı.

  Ancak Wilson bu yönde bir kanıt bulamayınca eşinin ajan olduğu basına sızmıştı. Wilson, kendisinden intikam alınmak için eşinin adının sızdırıldığını iddia ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı