Dünya Haberleri

  Bush’tan sözde işkence yasağı

  Kasım CİNDEMİR / WASHİNGTON
  22.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bush, CIA’nın, terör zanlılarını sorgularken zalim ve insanlık dışı yöntemler kullanmasını yasakladı. Ancak son derece muğlak ifadeler kullanılan talimatname, insan hakkı savunucularını memnun etmedi.

  BAŞKANLIK talimatnamesinde, CIA’in şüpheliyi konuşturmak için kullandığı iddia edilen cinsel yöntemler yasaklandı. Talimatnamenin, mesela su tahtası gibi insanda boğulma duygusu yaratan bir yöntemi veya şüphelinin uyutulmamasını yasaklayıp yasaklamadığı açık değil.

  ABDBaşkanı George W. Bush, CIA’nın şüpheli kişileri konuşturmak için neler yapabileceğine ilişkin uygulamaları kamuoyuna açıklamadı. Sadece Cumhuriyetçi Parti’den üç senatöre konuyla ilgili bilgi verildiği, fakat bu üç senatörün de bazı sorunlarına hala cevap bekledikleri ifade edildi. İnsan Hakları İzleme kuruluşu, talimatnamenin "gizlilik derecesi" taşıyan bölümlerinin "kilit önemde" olduğunu açıklayarak, "Kamuoyundan bu konuda Başkan’a güven duyulması isteniyor. Ancak, son birkaç yılın deneyimleri ışığında, çok kişi için bu mümkün değil" dedi. Beyaz Saray ise, CIA görevlilerinin herhangi bir yasal sorunla karşılaşmadan işlerini yapabilmesi gerektiğini belirterek bunu terörle mücadelede bir şart olarak görüyor.

  CHENEY BİR GÜNLÜK BAŞKAN

  Bu arada dün kolonoskopi geçiren Bush, operasyon süresince anestezi uygulandığı için anayasa gereği yetkilerini birkaç saat için Başkan Yardımcısı Dick Cheney’ye devretti. Bush, operasyondan iki saat sonra görevine döndü. Camp David’deki operasyon sırasında doktorlar Bush’tan 5 küçük polip alırken, polipler tahlile gönderildi. Beyaz Saray, alınan poliplerin hiçbirinin "endişe verici görünmediğini" kaydetti. Kolonoskopi kalinbağırsağın bir bölümü olan kolonda kanser veya kanser öncesi beliren polip denilen oluşumların var olup olmadığının belirlenmesi için yapılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı