Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush: Suriye tüm siyasi mahkumları salıvermeli

  WASHINGTON (A.A)
  25 Ocak 2006 - 08:44Son Güncelleme : 25 Ocak 2006 - 09:17

  ABD Başkanı George Bush, Suriye'den bütün siyasi mahkumları serbest bırakmasını istedi ve özgürlükleri baskı altına almaya son vermesi çağrısında bulundu.

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Bush, “keyfi olarak tutuklanan 5 siyasi mahkumun geçen hafta salıverilmesinden memnuniyet duyduğunu” ifade etti. Açıklamada, “Bununla birlikte Bush, hala Suriye'deki cezaevlerinde bulunan çok sayıdaki siyasi mahkum konusunda endişelidir. ABD, Suriyeli yetkilileri bir an önce bütün Suriyeli siyasi mahkumları serbest bırakmaya çağırmaktadır” denildi.

  Suriye rejiminin, kendisine muhalif olanları sindirmek amacıyla düşünce ve ifade özgürlüğü gibi temel hakları inkar etmeye devam ettiği savunulan yazılı açıklamada, “ABD, Suriye hükümetini, barışçı yollardan ülkelerinde demokratik reform isteyen Suriyelileri taciz etmeye son vermeye çağırmaktadır” ifadesine yer verildi. Açıklamada, ABD'nin özgürlük ve demokrasi isteyen Suriyelilerin yayında olduğu da belirtildi. Suriyeli yetkililer, 18 Ocak'ta 5 Suriyeli muhalifi serbest bırakmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı