Dünya Haberleri

  Bush: Saddam davası adil olacak

  WASHINGTON (A.A)
  25.10.2005 - 10:34 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in davasının “adil” olacağını ve 28 Kasım'a ertelenen duruşmanın “devam etmesi” gerektiğini belirtti.

  Bush, El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, “En önemli şey, bu duruşmanın adil olacağıdır. Bu, onun (Saddam Hüseyin) öldürdüğü binlerce insana olanak tanımadığı bir şeydir” dedi.

  Bush, davanın “sürmesi gerektiğini” de vurgulayarak, “Mesele davayı sürdürecek cesaretin bulunup bulunmadığıdır. Irak halkının, Saddam Hüseyin'in işlediği suçlar için yargılandığını görmek isteyeceğini düşünüyorum” dedi.

  Bush açıklamasında ayrıca, “Eğer Irak anayasası kabul edilirse, ki kabul edilecek gibi görünüyor, kalıcı bir hükümet için seçim düzenlenecek. ABD seçimi kazananı tayin etmeyecek, bu Irak halkına ait olan bir şey. Bizim görevimiz, tüm Iraklıların seçim sürecine katılmalarını teşvik etmek olacaktır” diye konuştu.

  Irak'ta 15 Aralık'ta genel seçimler yapılacak.

  SURİYE

  ABD Başkanı Bush, Suriye konusundaki açıklamasında da, ”Suriye'nin uluslararası taleplere uymadığı takdirde tecrit edileceğini anladığını düşünüyorum. Suriye hükümeti, özgür dünyanın taleplerini çok ciddiye almalıdır. Askeri güç yoluna başvurmak son seçenektir” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı