Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush: NATO Darfur'da daha güçlü varlık göstermeli

  WASHINGTON (A.A)
  23.02.2006 - 07:53 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush, NATO'nun, Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesinde daha güçlü varlık göstermesini istedi.

  Başkanı George Bush, NATO'nun, Sudan'ın sorunlu Darfur bölgesinde daha güçlü varlık göstermesini istedi.
  Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Frederick Jones, yaptığı açıklamada, Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac'ın Bush'u telefonla aradığını ve aralarında Darfur, Suriye ve Hindistan'ın bulunduğu çeşitli konular hakkında yarım saat görüştüklerini söyledi. Bush'un, Darfur'da gittikçe bozulan durumla ilgili endişelerini dile getirdiğini belirten Sözcü, Chirac'a, Darfur krizine verilen uluslararası karşılıkta daha etkin rol üstlenmesi gerektiği görüşünü açıkladığını bildirdi.
  Sudan'ın batısındaki Darfur'da, 2003'te Arap egemenliğindeki hükümete karşı Afrikalıların ayaklanmasından sonra Arap milisleri terör kampanyası yürütmeye başladı. Çatışmaların başlamasından bu yana 180 bin kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 milyon kişi yerlerinden edildi.

  NATO, 7 bin Afrika Birliği askerini BM bayrağı altında takviye etmeyi planlıyor. Bush geçen hafta, NATO'nun örgütlü rol üstlenmesi gerektiğini ve Darfur'daki uluslararası barış gücü askerlerinin sayısını iki katına çıkarması gerektiğini söylemişti. Sözcü Jones, iki liderin görüşmede ayrıca, Chirac'ın yakın zamanda Hindistan'a yaptığı ziyaretini ve Suriye ile Lübnan'daki gelişmeleri de görüştüklerini söyledi.

  Sözcü, iki liderin, Suriye'nin Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesinden sonra çıkarılan BM kararlarına uymasının gerekliliğini vurguladıklarını belirtti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı