Dünya Haberleri

  Bush’la kucaklaştı, seçim kaybetti

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de, Demokrat Parti’nin en önde gelen isimlerinden olan Senatör Joseph Lieberman önseçimde çok ağır bir yenilgi aldı. Connecticut Eyaleti’nden dördüncü kez Senato üyesi olmak isteyen Lieberman, Kasım seçimlerinde "bağımsız aday" olacağını duyurdu.

  Popüler eski Başkan Bill Clinton’ın yoğun desteği bile Irak savaşını savunan Joseph Lieberman’ın mağlubiyetini engelleyemedi. Lieberman’ın, geçen yılki Birliğin Durumu konuşmasından önce ABD Başkanı George W. Bush ile kucaklaşması önseçimi kazanan rakibi Ned Lamont için "siyasi cephanelik" haline geldi. Lamont taraftarları, bu kucaklaşmaya "öpücük" adını vererek "savaş karşıtı" çok yoğun bir kampanyanın parçası haline getirdiler.

  Joseph Lieberman, Kasım 2000 seçimlerinde, Demokrat Parti başkan yardımcısı adayı olmuştu. Lieberman, başından beri Irak savaşına destek veriyor.

  Lieberman’ın yenilgisi, Kasım ara seçimlerinde Irak savaşının seçmenleri ne denli etkileyici bir unsru olacağını açıkça ortaya koydu. Başkan Bush’un siyasi liderliğini yaptığı Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’nin bir ya da her iki kanadında da çoğunluğu yitirebileceği olasılığı Beyaz Saray’da ciddi kaygılara neden oluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı