Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush-Kral Abdullah, Ortadoğu'yu görüştü

  A.A.
  25 Temmuz 2007 - 09:52Son Güncelleme : 25 Temmuz 2007 - 09:52

  ABD Başkanı George Bush ve Ürdün Kralı Abdullah, dün Washington'da Orta Doğu barış sürecini görüştü.

  Kral Abdullah, Beyaz Saray'da dün akşam katıldığı yemekte Bush'tan İsrailliler ile Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılması çabalarını artırmasını istedi.

  Ürdün'ün Washington Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Kral Abdullah'ın, özellikle Bush'un barış sürecini ilerletmek için uluslararası toplantı yapılmasına yönelik yakın zamandaki çağrısından sonra, ABD'den gelecek haftalarda ve aylarda çabalarını artırmasını istediği kaydedildi.

  Abdullah'ın yemekte ayrıca, İsrail'in de barış için çok ciddi bir konu olan güven ortamını yaratmak için önlemler almasını istediği belirtilen açıklamada, Kralın adil ve kapsamlı barışın, taraflar arasındaki tüm sorunlara değinen bir çözümden çıkması gerektiğini ifade ettiği bildirildi.

  Açıklamada, Abdullah'ın Bush ile Irak ve ikili ekonomik ilişkileri de ele aldığı belirtildi.
  ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Gordon Johndroe de Bush'un Kral Abdullah ile bir araya geldiği yemekten sonra yaptığı açıklamada, Bush'un barış ve güvenlik içinde de yan yana yaşayan bir İsrail ve Filistin devletinin kurulmasına ilişkin tutumunun değişmediğini söyledi.

  Bush geçen hafta, Orta Doğu barış görüşmelerini başlatmak için sonbaharda bir uluslararası konferans yapılmasını önermişti. Bush'un bu önerisi Hamas tarafından reddedilirken öneriye Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail'den destek gelmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı