Dünya Haberleri

  Bush kimden ne öğreniyor

  Hürriyet Haber
  11.01.2002 - 01:58 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W.Bush, 21'inci yüzyıl tarihini şekillendirirken haleflerinin başarı ve başarısızlıklarından ders almaya çalışıyor. Tarihçiler Beyaz Saray'a çağrılıyor, Bush, tarih ve başkanların biyografilerini okuyor, danışmanları eski konuşma metinlerini tarayıp, örnekler ışığında Başkan'a destek oluyorlar.

  Bush'un seçim kampanyasını yürüten ve Beyaz Saray'ın en etkili danışmanlarından biri olan Karl Rove, New York Times Gazetesi'ne bu konudaki çalışmalarını anlattı. Başkan Bush'a okuması için tarih kitapları temin ettiğini belirten Rove, sık sık bu konular üzerinde tartıştıklarını söylüyor. Peki hangi başkanın, hangi özellikleri dikkate alınıyor?

  Harry S.Truman

  Başkan Bush, iç güvenlik bakanlığını oluştururken, Truman'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nin nasıl kurduğunu araştırdı ve ‘‘iki oluşumunda benzer iç koordinasyon fonksiyonları bulunuyor’’ dedi.

  Ronald Reagan

  Rove, Ronald Reagan için ‘‘Çok disiplinli bir ekibi vardı, bu sayede fırsatları kullanmayı bildiler. Ancak Reagan'dan alacağımız bir ders varsa o da vizyonuyla ilgili konular’’ diyor.

  Bill Clinton

  Bush'un halefinden de övgüyle söz eden Rove, ‘‘Onu sadece iç politikayla sınırlamak istiyorum, çok güçlü bir ekibi vardı ve iyi çalıştılar. Clinton'ın bu başkanın sahip olmak istediği gibi bir derinliği vardı’’ diyor.

  Baba Bush

  Rove'a göre Bush, eski başkan olan babası George Bush'tan da başlangıçtan bir plana sahip olmanın önemi anladı. Baba Bush, göreve başladığında ‘‘Şimdi ne yapacağız?’’ diye sorarken oğul Bush, ‘‘İşte üzerine düşeceğim konular bunlar’’ diyerek iş başı yapmış. Tabii 11 Eylül saldırıları, planı büyük ölçüde değiştirmiş.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı