Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush: İran sivil nükleer enejiye sahip olmalı

  A.A.
  02 Şubat 2006 - 12:48Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 12:48

  ABD Başkanı George Bush, İran'ın sivil amaçlı nükleer enerji sanayiine sahip olabileceğini, asıl kaygılarının, bu ülkenin nükleer bomba yapımında kullanılabilecek zenginleştirilmiş uranyum üretmemesi olduğunu söyledi.

  ABD Başkanı George Bush, AP'ye verdiği demeçte, “İranlılar, sivil nükleer enerji sanayiine sahip olmalı, ama uranyum zenginleştirme yeteneğine veya bilgisine sahip olmamalı. Benim ve birçok ülkenin kaygısı, eğer İranlılar uranyum zenginleştirmenin nasıl olacağını öğrenirlerse, bu teknolojiyi atom bombası üretim teknolojisine dönüştürmeleri” dedi.

  “Biz onların nükleer enerjiye sahip olmalarını istiyoruz, ama bizim gösterdiğimiz şartlarda” ifadesini kullanan Bush, Rusya'nın, bu ülkenin nükleer enerji santralinde kullanacağı yakıtı geri alması planına destek verdiklerini belirtti.
  Sorunun BM Güvenlik Konseyi'ne götürüleceğini sandığını kaydeden Bush, İran'ın, bunun önüne geçme yönünde bir arzusu varsa, nükleer silah yolundaki hırslarından vazgeçtiğine ilişkin iyi niyet gösterisinde bulunması gerektiğini vurguladı.

  “HAMAS'IN NE YAPACAĞINI SÖYLEMEK İÇİN ERKEN”

  Hamas'ın Filistin'de yapılan seçimdeki zaferiyle ilgili soruları da yanıtlayan Bush, bu örgütün İsrail'e yaklaşımının nasıl olacağına ilişkin konuşmak için erken olduğunu ifade etti. Bush, “Barışın ve çözümün şartı, Hamas'ın doğru karar almasından geçiyor” dedi. Bush, Hamas'ın bunun için, “İsrail'i yok etme” politikasını bırakması ve bu ülkeyi tanıması gerektiğini ifade ederek, ”Ayrıca partisinin silahlı kanadını dışlamalı” diye konuştu.

  “Filistin topraklarında demokrasi olabilmesi için, iki devletin (İsrail ve Filistin) barış içinde yan yana yaşayabilmesi için, bir tarafın diğerini yok etmeye çalışmaması gerektiğini” kaydeden Bush, ”Barışın, çözümün yolu, Hamas'ın doğru kararlar almasından geçiyor” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı