Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush: Irak için aceleci değilim

  Hürriyet Haber
  24 Ocak 2002 - 12:22Son Güncelleme : 24 Ocak 2002 - 12:22

  ABD Başkanı George W. Bush, Irak askeri operasyon ihtimalinin gündemini koruduğunu, ancak bir karar almakta aceleci davranmadığını söyledi. Bu arada ABD uçakları Irak'ın güneyinde füze bataryalarını vurdu

  NBC televizyonuna konuşan Bush, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, silah gözlemcilerinin ülkesine girmesine izin vermediğini hatırlatarak, olası bir operasyon uyarısını tekrarladı.

  ''Her şeye rağmen, gözlemcilerin Irak'a girmesine izin vermiyorlar'' diyen Bush, Saddam'ın, biyolojik ve kimyasal silah üretimine tekrar başlamaya çalıştığı yönünde duyumlar almalarına rağmen, olası bir operasyon konusunda ''dik başlı davranmadığını'' da söyledi.

  Bush, ''Bazıları gibi, sabırsız davranmıyorum'' dedi ve terörizmlemücadele sürecinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Afganistan'da belirli bir noktaya geldiklerini ifade eden Bush, terörizme olanak sağlayacak finans kaynaklarını kestiklerine dikkati çekti.

  KOALİSYON UÇAKLARI IRAK'IN GÜNEYİNİ VURDU

  Öte yandan, ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçaklarının, Irak'ın güneyindeki füze bataryalarını vurduğu bildirildi.

  Tampa'da bulunan Amerikan Merkezi Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, hangi ülkelere ait olduğu belirtilmeyen uçakların, Irak'ın saldırgan tutumuna yanıt verdiği ifade edildi.

  Açıklamada, Irak'ın, saldırgan tutumuna devam etmesi halinde koalisyonun cevap vermekte tereddüt etmeyeceği de kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı