Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush - Blair ittifak tazeledi

  Hürriyet Haber
  08 Kasım 2001 - 03:40Son Güncelleme : 08 Kasım 2001 - 03:40

  Afganistan'a karşı yürütülen harekatın önderi konumundaki iki ülke ABD ve İngiltere'nin liderleri George W. Bush ile Tony Blair, Beyaz Saray'da biraraya geldiler. Buluşma sonrası düzenlenen basın toplantısında hava harekatı eleştirilerini yanıtlayan İngiltere Başbakanı Tony Blair operasyonun önümüzdeki günlerde genişletilebileceği sinyallerini verdi

  ABD Başkanı George Bush ile İngiltere Başbakanı Tony Blair, bugün biraraya geldi. Terörizmle mücadeleden, ne kadar sürerse sürsün, sırt sırta verilerek zafer ile çıkılacağının altını çizen iki lider, Beyaz Saray'da bir saat kadar başbaşa görüştü.

  Bush, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, terörizme karşı açılan mücadelede kararlılıklarını vurguladı ve "Sabırlıyız. Bu, Taliban için kötü haber" dedi.

  Blair de, zihninde hiçbir kuşku olmadığını belirterek, barış olsun veya olmasın El Kaide'yi adalet önüne çıkartacaklarını söyledi. Açıklamasında, Afganistan'a düzenlenen hava akınlarının, terörizmle mücadelede yeterli olmayacağını belirten Blair, operasyon çerçevesinin genişletebileceği işaretini verdi.

  Terörizme karşı oluşan uluslararası koalisyonunun gün geçtikçe zayıfladığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Blair, "Koalisyon, bugün daha güçlü" dedi.

  Usame bin Ladin'in, Filistin'i kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını ifade eden Blair, İsrail ile Filistin arasındaki sorunu barış yoluyla çözmek için tüm fırsatları kullanacaklarını belirtti.

  Basın toplantısında, nükleer silahlarda yapılacak kısıtlamaya değinen Bush, nükleer silah stokunda ne kadar indirime gidileceği konusunda bir karara vardığını söyledi.

  Bush'un, gelecek hafta içinde Texas'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile biraraya gelmesi ve iki liderin, nükleer silahların indirgenmesini öngören anlaşma üzerinde görüşmeleri bekleniyor.

  IRAK KONUSUNDA FİKİR AYRILIĞI

  ABD'de 11 Eylül'de meydana gelen terörist saldırıların ardından terörizmle mücadelede sıkı işbirliği yürüten ABD ve İngiltere'nin arası, Beyaz Saray'daki bazı şahinlerin, Irak'a operasyon niyetindeki ısrarıyla açıldı.

  Washington'daki diplomatik kaynaklar, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush'u ziyaret eden İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Afganistan'da, İngiliz-Amerikan işbirliği içinde sürdürülen askeri operasyonun Irak'a kadar genişletilmemesi talebinde bulunduğunu belirttiler.

  Kaynaklara göre İngiltere, Beyaz Saray'daki şahinlerden gelecek baskıyla, Irak'ın vurulması girişimlerine karışmak zorunda kalmaktan endişe ediyor. İngilizler, Washington'daki şahinlerin, Irak lideri Saddam Hüseyin'in "işini bitirme" fikrinin doğru olmadığını düşünüyorlar.

  Bu kaygıların ise 11 Eylül'den sonra ikinci kez Washington'ı ziyaret eden, ABD'nin en yakın müttefiki İngiltere'nin Başbakanı Tony Blair'in ağzından bizzat Bush'a ifade edildiği belirtiliyor.

  Blair, geçen hafta Ortadoğu'ya düzenlediği ziyaretin ayrıntılarını Bush'a anlatırken, Arap ve Müslüman dünyasındaki kuşkulu yaklaşımları da aktardı.

  Kaynaklara göre Blair, ABD'nin, hemen Ortadoğu konusunda yeni bir girişim başlatması ve Filistin devletinin tanınması sözünü tutmasının önemine işaret etti. İngiltere'ye göre, eğer ABD ve müttefikleri, Ortadoğu ve Afganistan'da uzun dönemde çözüme ilişkin perspektif ortaya koyamazlarsa, Arap ve Müslüman ülkelerin terörizme karşı savaştaki desteği de zamanla eriyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı