Dünya Haberleri

  Bush, Beyaz Saray'ı bomboş devralacak

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton'ın, memleketi Arkansas'ta kuracağı kütüphane için Beyaz Saray'daki bütün dosya dolaplarını ve belgeleri boşaltmasının ardından, 20 Ocak'ta yemin ederek başkanlık görevini devralacak George Bush ve ekibi, kelimenin tam anlamıyla ''bomboş'' bir Beyaz Saray'a adım atacak.

  Başkanlık geçiş sürecini izleyen yakın tarihçilerin, basına verdiği bilgilere göre, Beyaz Saray'da bütün dosyalar, belgeler, kitaplar, Clinton'ın Arkansas'ta oluşturacağı başkanlık kütüphanesine gönderildi. Amerikan yasalarına göre, ulusal arşiv kapsamındaki bu belgeler, belirli bir zamandan sonra kamuya açıklanıyor.

  Yeni yönetimin Beyaz Saray'a adım atmasından önce araştırmalarını başlatan tarihçiler, Bush ve ekibinin ilk adımını attığı gün Beyaz Saray'da herhangi bir telefon numarası, üzerinde birşey yazılı bir kağıt bulabilmesinin mucize olduğunu belirtiyorlar.

  BİLGİSARAYLAR DA BOŞALTILACAK

  Tarihçilere göre, Bush ekibine devredilecek bilgisayarların hafızaları da tamamen boşaltılmış durumda ve birçoğu çalışmıyor.

  Sadece Beyaz Saray içindeki Ulusal Güvenlik Konseyi ofisinde çok az sayıda belge bulunduğu belirtiliyor.

  Gözlemciler, Bush'un geçiş yönetimi çalışmalarını yürüten ve siyasi hayatında Beyaz Saray'a geçiş çalışmalarında tam beşinci kez bulunan yardımcısı Dick Cheney başta olmak üzere, diğer Bush ekibi elemanlarına büyük iş düşeceğini kaydettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı