Dünya Haberleri

  Bush: Ben başkan olacağım

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de seçim kargaşası ve kilit Florida eyaletindeki oy sayımına yönelik yasal mücadele sürerken, Demokrat rakibi Al Gore'un bir adım önünde olan Cumhuriyetçi George W.Bush, yakında başkanlığının kesinleşeceğini söyledi.

  Kabinesini kurma çalışmalarını sürdüren Bush, Texas'taki çiftliğinde bir gövde gösterisi yaparak, Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelenlerini kabul etti.

  Toplantıya, Cumhuriyetçi Parti'nin en üst konumunda bulunan Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert ve Senato'daki Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Trent Lott katıldı.

  BEN BAŞKAN OLACAĞIM

  Bush, bu sırada gazetecilere yaptığı açıklamada, ''kısa süre içinde bu iş çözüme kavuşacak ve ben de başkan olacağım'' derken, kendine güvenli tavrıyla dikkati çekti.

  Temsilciler Meclisi Başkanı Hastert ise ''umarım bu anlaşmazlığı Kongre çözümlemek zorunda kalmaz'' diyerek, sürecin çok daha fazla uzama ihtimaline işaret etti.

  Florida eyaletindeki durumun Ocak başına kadar yasal süreçle çözümlenememesi halinde, Kongre'nin iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato'nun devreye girme ihtimali, en azından teorik olarak mevcut bulunuyor.

  Washington'daki gözlemcilere göre ise konunun, Federal Yüksek Mahkeme'nin önümüzdeki günlerde açıklayacağı kararla çözülmesi olasılığı daha yüksek görülüyor.

  Cumhuriyetçi Bush'un talebi üzerine Florida'daki elle oy sayımının geçerli olup olmadığını ele alarak tarafları 1 Aralık Cuma günü dinleyen ABD'nin bu en yüksek yargı makamının, kararını hafta ortasında açıklaması bekleniyor.

  Gözlemciler, 9 üyeli Federal Yüksek Mahkeme'de yargıçların iki adayın lehine karar verme olasılığının birbirine eşit olduğunu savunuyorlar.

  Öte yandan, Florida'nın başkenti Tallahassee mahkemesinin ise 2 ilçede tartışmalı oyların yeniden sayılması konusunda Gore tarafından yapılan başvuruyu birkaç gün içinde karara bağlaması bekleniyor. Ancak bu mahkeme yeniden sayımdan yana karar alsa bile, Federal Yüksek Mahkeme'nin elle sayımların geçerliliği konusunda yapacağı değerlendirme esas belirleyici rolü oynayacak.

  Bu arada işleri biraz daha karıştıracak yeni bir gelişmede de Florida eyaletinin Cumhuriyetçi ağırlıklı kongresi, eyaletin çıkaracağı 25 delegeyle ilgili kararı kendisi vermeye hazırlanıyor.

  Florida kongresinin Cumhuriyetçi yetkilileri, konunun yasal süreçte gecikmesi halinde, eyalet kongresinin toplanarak 25 delegenin kimliğini kararlaştıracağını belirttiler.

  Bu durumda, Cumhuriyetçi kongrenin delegelerinin kararının Cumhuriyetçi Bush lehine olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak böyle bir adımın anayasal olmadığı gerekçesiyle mahkemeye götürülmesi de kaçınılmaz görülüyor.

  Diğer eyaletlerden gelen sonuçlar gözönüne alındığında Gore'un halen 267, Bush'un ise 246 delegesi bulunuyor. Başkanlık için 270 delege gerekli olduğu için, Florida'nın 25 delegesini alan tarafın başkanlığı kesinleşecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı