Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bush, Barzani'yi Oval Ofis'te kabul etti

  Hürriyet Haber
  26 Ekim 2005 - 08:20Son Güncelleme : 26 Ekim 2005 - 08:20

  Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından Bush ve yerel kıyafetleri içindeki Barzani basına açıklama yaptı, ancak gazetecilerden soru alınmadı.

  Bush, Barzani'ye “Başkan” (President) olarak hitap ettiği açıklamasında, “Irak'tan, Kürdistan bölgesel hükümetinin başkanı Barzani'yi Oval Ofis'te ağırlamak benim için bir onur” dedi.

  Bush, “Barzani cesur bir adam. Bir tirana karşı ayağa kalktı. Bugün Barzani bu kıyafetleri giydi, çünkü çok da uzun olmayan bir zaman önce bu kıyafeti giyseydi Saddam Hüseyin'in adamları tarafından kaçırılacak ve sırf bu kıyafeti giydiği için öldürülecekti. Barzani bu kıyafeti burada rahatlıkla giyiyor, çünkü biz özgür bir ülkeyiz. Barzani artık kıyafetini kendi vatanında da giyiyor, çünkü Irak artık özgür” dedi.

  Barzani ile çok iyi bir görüşme yaptıklarını söyleyen Bush, ”Başkan (Barzani), son anayasada çok yardımcıydı. Ben de kendisine, özgür ve demokratik bir Irak için Amerika'nın Irak halkının yanında olacağı konusunda garanti verdim. Başkan'ın, Irak'ın geleceği konusunda çok açık bir vizyonu var. Bu vizyonda, farklı dinler, farklı geçmişler bir arada barış içinde yaşayabilecek” diye konuştu.

  Tercüman aracılığıyla konuşan Barzani de “Sayın Başkan, Kürdistan halkı ve kendim adına size çok teşekkür ediyorum. Biz özellikle Kürdistan'da ve genel olarak da Irak'ta sizin cesaretiniz ve cesur liderliğinize çok kıymet veriyoruz” dedi.

  Herkesin, Irak'taki gerçekleri gerektiği gibi takdir ettiğini umduğunu söyleyen Barzani, Bush'un cesur kararlarıyla, Irak halkının, halkın kanını döken bir diktatörlük rejiminden kurtulduğunu kaydetti.

  Irak'ta ölen Amerikan askerlerinin ailelerine de başsağlığı dileklerini ileten Barzani, “Eğer amacımızdan geri adım atarsak ve kararlı olmazsak, teröristler bizim ve sizin kapınıza dayanacak ve bizimle savaşacaklar. Bu nedenle zaferden başka hiçbir şeyi düşünmemeliyiz. Sizin liderliğinizde, ABD ordusu ve halkının desteğiyle, peşmerge kahramanları, genel olarak Irak halkı ve Kürdistan halkıyla hiçbir şüphem yok ki sonunda başarı kazanacağız” diye konuştu.

  Barzani, demokrasiye ve var olan sürece karşı olanların bulunduğunu, ancak sayıca az olduklarını, Bush'u ve demokrasiyi destekleyenlerin ise çoğunlukta olduğunu kaydetti.

  Washington'daki gözlemciler, Irak Devlet Başkanı olan Iraklı Kürt Lider Celal Talabani'nin ABD başkentine ziyaretinden sonra, Washington yönetiminin bir jest olarak Barzani'yi de Oval Ofis'te ağırlamak istediğini ve bu görüşmenin yapıldığını belirttiler.

  (a.a.)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı