Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Büryan kebabı Siirtlilerin mi yoksa Bitlislilerin mi yemeği

  Şehriban OĞHAN / ANKARA
  22 Ekim 2003 - 02:02Son Güncelleme : 22 Ekim 2003 - 02:02

  Siirt Valiliği'nin Büryan Kebabı'nı Türk Patent Ensitüsü'ne tescil ettirmesi, Bitlislileri kızdırdı. AKP Bitlis milletvekili Vahit Kiler, kebabın Bitlis'e ait olduğunu ve bunun Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bile yer aldığını söyledi. Kiler, 'Tarihi vesikalar ortada' dedi.

  Büryan Kebabının, Siirt yemeği olarak tescillenmesi girişimi Bitlislileri ayağa kaldırdı. Bitlis milletvekili Vahit Kiler, Enstitü Başkanı Selim Şengün'e bir mektup yazarak, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bile yemeğin Bitlis tarihindeki öneminin anlatıldığına dikkat çekti. Bitlis bağımsız Milletvekili Edip Safter Gaydalı ise Başbakan Tayyip Erdoğan Siirt'ten seçildiği için bu ile ayrıcalık yapıldığını ileri sürdü.

  Bitlis ve Siirt illerini birbirine düşüren olay, Siirt Valiliği'nin Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE), ‘Büryan kebabının kendi yemekleri olduğunun tescillenmesi’’ istemiyle gönderdiği yazıyla başladı. Enstitü, coğrafi işaret tescili uygulaması kapsamında talebi incelemeye aldı. Büryan Kebabı'nın Siirt yemeği olarak tescillendiği haberini alan Bitlis milletvekili Kiler, tepkisini Enstitü Başkanı'na mektup yazarak gösterdi.

  Kiler, mektubunda, Büryan Kebabı'nın Siirt'e maledilmesini eleştirerek, ‘‘Tarihi vesikalar ortadayken, başkanlığını yürüttüğünüz kurumun birbirine komşu illerin arasını açabilecek hassas bir konuda araştırma yapmadan hüküm ve tescil verebilmesine şaşkınlıkla şahit oluyorum’’ dedi.

  Bitlis Bağımsız Milletvekili Edip Safter Gaydalı da, Başbakan Siirt'ten seçildiği için ayrıcalık yapıldığını ileri sürdü. Siirtliler'in uyanıklık yaptığını savunan Gaydalı, hemşehrisi Kiler'in bu yüzden başarılı olamayacağını ifade etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı