Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Burslu okudular, şimdi burs verip okutuyorlar

  Hürriyet Haber
  04 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 04 Aralık 2000 - 00:01

  Türk Eğitim Vakfı'nın burs verilen öğrenciler listesinde yer alan isimler, iş sahibi olduktan sonra vakfa bağış yapanlar listesine giriyor. Eski bursiyerler, TEV'e böylece vefa borçlarını ödüyor.

  MADDİ desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs vermek amacıyla Vehbi Koç'un liderliğinde kurulan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bugüne kadar 90 bini aşkın kişinin eğitimine destek verdi. Bütçesinden, bugünkü rakamlarla, eğitime yaklaşık 40 trilyon lira ayıran vakfın geçmişte destek verdiği öğrenciler, şimdi bağışçı oldu. TEV'den öğrenimleri sırasında burs alan ve daha sonra iş dünyasının seçkin yöneticileri olarak, vakfa bağışta bulunan eski bursiyerler, ‘‘Vefa borcumuzu ödemeliyiz’’ diyerek şu görüşte birleşiyorlar:

  ‘‘TEV bir okul gibi. Gençliğimizde hayatımızın akışını değiştiren TEV'e her türlü desteği vermeye çalışıyoruz. Bazılarımız öğrenci okutuyor, bazılarımız bilgilerini gençlere aktararak, vakfa yardımda bulunuyoruz. Ancak, bize bu desteği Güsel Abla (Güsel Bilal) öğretti.’’

  TEV Genel Müdürü Ünal Somuncu ise vakıfla ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘33 yıl gibi kısa sürede TEV, hem amaç, hem de amacını gerçekleştirmek için yaptıklarıyla toplumda büyük güven kazandı. Biz ticaret yapmıyoruz. Bizim kuvvetimiz bağışlardır. Başarılar ile yetinmeyen TEV şimdi amaçlarını gözden geçiriyor. Şimdi, vakfın vizyonu, misyonu ve uygulanan stratejik faaliyetleri, teşkilatını gözden geçirip, 2 binli yıllarda nasıl ortaya çıkabiliriz, onu araştırıyoruz. TEV ailesi geniş ve zengin bir ailedir. Bu aile bursiyer, bağışçı, yöneticilerden oluşuyor. Eski bursiyerlerden imkanı olanlar, yeni gençlere destek oluyor. Bu ailedeki ağabeylerin, küçük kardeşlerine desteği gibi gerçekleşiyor. Bir dayanışma, duygusal doku var. Ortak aklın kullanımı ile TEV, bugünkü saygın yerini koruyor’’

  Akın Gürel (Eksen Mühendislik Makina Ticaret A.Ş Murahhas Üye)

  <ı>TEV bir onurdur

  1969'da ABD'de master yaptım. ODTÜ Endüstri Mühendisliği son sınıftayken bir arkadaşımla TEV'e başvurdum ve kabul edildim. TEV bir onurdur. Bu vakfın çalışmaları ve vakfa destek verenler ne kadar yayılırsa faydalananların sayısı da o kadar artar. Benim hayatıma çok pozitif katkısı olmuştur. TEV'le olmak, Türkiye'de öncülük yapan bir grup insanlarla beraber olmak demektir. TEV'lilik bir okul arkadaşlığı gibidir. Şimdi 3 öğrenciye ben de burs veriyorum.

  <ı>Vizyonum değişti

  Turgut Bozkurt (Petkim Genel Müdürü)

  TEV, bizim hayatımızın dönüm noktası oldu. 1973 yılında ABD'ye master yapmak için gitmemi destekleyen tek kuruluş TEV oldu. Uluslararası bir ortamda bulunan bir genç olarak TEV'le vizyonum değişti. Şimdi bu vakfa her türlü desteği vermenin bir görev olduğunu düşünüyorum.

  <ı>TEV, isabetli kararlar aldı

  Jülide Berkman (Koçbank'ta Şube Yöneticisi)

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdikten sonra 1977-79'da New York'a MBA yaptım. Türkiye'ye geldiğimde Türkiye Kalkınma Vakfı'nda çalıştım. Gerek okurken, gerek iş hayatımda TEV'le hep temaslarım oldu. Şişecam'da çalıştım, bankacı oldum. Her vesile ile bağışlarım oluyor. Yakınlarıma da hep TEV'i adres veriyorum. Biz devamlı bir danışman ve gönüllü olarak çalışıyoruz. Eşim'de Mütevelli Heyeti'nde. TEV'in hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Çünkü, gerçekten başarılı talebeler yetiştirdi. Hayatta da iş hayatlarında başarılı olup, bir yere gelecek talebeleri seçmekle TEV, hep isabetli kararlar aldı. Vakıfla iyi bir çevremiz oldu. Güsel Abla'nın yeri çok önemli. İlişkilerimiz sadece bursiyer, eğitmen olarak değil, abla-kardeş şeklinde olmuştur. Özel hayatımızda da görüşüyoruz.

  <ı>Aile gibiyiz

  Canan Kadıoğlu (Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Pazarlama Yönetmeni)

  1974-76'da Los Angeles UCLA'da yüksek lisans yaptım. Boğaziçi Üniversitesi İş İdaresi'nden mezun oldum. O yıllarda Amerika'da MBA yapmış olmak çok önemli kazanımdı. Geldiğimde bütün iş olanaklarının kapısı açıktı. İş yerimde bile hala en iyi eğitimli insanlardan biriyim. TEV'in sağladığı ABD'deki yüksek lisans hayatımın en iyi kazanımıydı. Bu bursu almasaydım, ABD'de yüksek lisans yapamazdım. TEV'in en önemli özelliği bizi bir aile gibi görmesi ve ilişkileri hep sıcak tutması. Biz, hep birbirimizle ilişki içinde olduk. Yurtdışından geldikten sonra da yurt içi bursiyerlere İngilizce dersi verdim. Şimdi de geçtiğimiz yıl depremde annesiz ve babasız kalan bir kız öğrenciye burs veriyorum. Daha önce de para yardımında bulundum.

  <ı>Manevi desteği çok önemli

  1971'de İTÜ İnşaat Fakültesi'nde okurken burs almaya başladım. Özellikle yurt içi bursiyerleri bütün hayatını geçindirecek parayı TEV'den alamazdı. Ancak, manevi desteği çok önemli benim için. Bu nedenle, TEV olanın en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu bursla, maddi desteğin yanısıra bir aile havasına girdim. Bursiyerler burada sıcak karşılanıyor. O hava hiçbir yerde yok. O yıllarda benim gibi binlerce bursiyer vardı. Talebeliğin zor yıllarında maddi ve manevi destek alan bursiyerler, yıllar geçince o günleri hatırlayarak, oraya destek vermenin çok gerekli olduğunu düşünüyor. Vakıf, eski bursiyerlerin elinde daha da yücelecek.

  <ı>TEV hayatımı değiştirdi

  Mustafa Erhan Say (İLAB Kurucusu ve Başkanı)

  1981'de ABD'de master yaptım. TEV'den aldığım bursun hayatımın akışını ciddi şekilde değiştirdiğini söyleyebilirim. TEV bursu sayesinde dünyayı çok daha çabuk tanıma, kendimi çok daha geliştirme imkanı buldum. Buna paralel olarak iyi bir kariyer yapma fırsatı elde ettim. TEV bursunu, sadece bir mali destek olarak görmemek gerekir. Ben TEV'in kredibilitesinin ve atmosferinin çok faydasını gördüm. Şöyle ki, Columbia Üniversitesi'nde MBA bölümüne daha önce bir iş tecrübem olmamasına rağmen TEV bursiyeri olmam nedeniyle girebildiğime inanıyorum. Ayrıca bugün kurduğum holdingde TEV'in beni ittiği çevrenin girişimcilik ruhumu ateşlemesinin de en büyük faktör olduğunu söyleyebilirim. TEV'e verdiğim burs, onun bize verdikleri karşısında çok minik kalır.

  <ı>Çocuğumu tanıştırdım

  1984-1986 arasında İTÜ İşletme Mühendisliği'nde yüksek lisans yaparken yurt içi bursiyeri oldum. Bu burs olmasaydı, yüksek lisansımı gerçekleştiremezdim. Maddi destek gelince, eğitime daha çok zaman ayırdım. Güsel Abla orada bizimle çok iyi ilişki kurdu. Bağışçı ve bursiyerleri kaynaştırdı. Değişik etkinliklere katıldım. Şu anda TEV'e maddi bir katkım yok. Ancak, irtibatım devam ediyor. Çocuğum doğduğunda TEV'le tanıştırdım.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı