BURSA HABERLERİ

Bursa'ya kurulması planlanan yeni organize sanayi bölgesi

AA / Cem Şan
30.01.2015 - 19:09Son Güncelleme :

- BTSO Meclis Başkanı Topuk: "50 yıl önceki vizyonla Bursa nasıl Türkiye'nin ekonomisinde lokomotif bir kent olmuşsa, yeni OSB projesi de Bursa'nın gelecek 50 yılını teminat altına alacak vizyoner bir projedir"

AA / Cem Şan

BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı Remzi Topuk, "50 yıl önceki vizyonla Bursa nasıl Türkiye'nin ekonomisinde lokomotif bir kent olmuşsa, yeni Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesi de Bursa'nın gelecek 50 yılını teminat altına alacak vizyoner bir projedir" dedi.

Kent Konseyi tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen "Bursa Konuşuyor" toplantısında kenti yüksek teknolojili yeni yatırımların merkezi haline getirecek olan yeni organize sanayi bölgesi ele alındı.

Topuk, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesinin 1963 yılında Bursa'da kurulduğunu, ileri görüşlü kent yöneticilerinin kurduğu organize sanayi bölgesinin kenti Türkiye'nin üretim ve ihracat merkezi haline getirdiğini söyledi.

Yeni OSB'nin Bursa'yı 2023 hedeflerine taşıyacağını ifade eden Topuk, "50 yıl önceki vizyonla Bursa nasıl Türkiye'nin ekonomisinde lokomotif bir kent olmuşsa, yeni OSB projesi de Bursa'nın gelecek 50 yılını teminat altına alacak vizyoner bir projedir" dedi.

- "Klasik OSB'lerden farklı üretim üslerine ihtiyacımız var"

Topuk, Bursa'nın ihracatını son 10 yılda 4 milyar dolar seviyesinden 12 milyar dolara çıkardığını hatırlatarak, "Bursa, 2023 yılında 75 milyar dolarlık ihracat hedefliyor. Bursa'nın 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için yıllık ortalama yüzde 20 ihracat artışı olmalıdır. Bursa'nın mevcut üretim yapısıyla bu hedefi yakalaması mümkün değildir. Farklı bir sıçramayla daha katma değerli ve teknolojik ürünlere yönelmesi ve buna yönelik üretim alanları planlanması gerekmektedir" diye konuştu.

Bursa'nın gelecek hedefleri doğrultusunda uzay, havacılık, savunma, raylı sistemler, teknik tekstil gibi katma değeri yüksek sektörlere geçiş yapılması gerektiğini dile getiren Topuk, "Ar-Ge ağırlıklı teknolojik sektörlere dönük olarak hızlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması amacıyla teknoloji geliştirme bölgesi, mükemmeliyet merkezi, lojistik merkez ve eğitim merkezleri olan klasik OSB'lerden farklı üretim üslerine ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Topuk'un konuşmasının ardından Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Selim Yedikardeş, Barakfaki Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Arif Demirören ile iş adamları ve akademisyenler de görüş ve düşüncelerini paylaştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Bursa'ya kurulması planlanan yeni organize sanayi bölgesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ocak 2015 tarihinde saat 19 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bursa'ya kurulması planlanan yeni organize sanayi bölgesi haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  18:51
 • Yatsı
  20:10
Sayfa Başı