« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursaspor'a ağır cezalar

Türkiye Futbol Federasyonu 7 Mayıs Cumartesi günü oynanması gerekirken çıkan olaylar sonucu iptal edilen Beşiktaş maçı nedeniyle Bursaspor'u hükmen yenik ilan etti.Bursaspor'a bir maç da Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'ndan (PFDK), geldi. PFDK iptal edilen Bursaspor - Beşiktaş maçında taraftarların neden olduğu saha olayları nedeniyle Yeşil-beyazlı takıma 1 resmi müsabakayı tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası verdi.

Övünç ÖZDEM, İstanbul-DHA
SON GÜNCELLEME

BURSA'DA HOLİGAN DEHŞETİ

YAZICI: BU KADAR AĞIR CEZAYI HAK ETMEDİK 

OLAYLARLA İLGİLİ BİLİNMEYENLER

RECEP ALTEPE: VERİLEN CEZA BURSA'YA HAKSIZLIKTIR

Bursaspor'a ayrıca, 5 maç saha kapama cezası ile birlikte deplasmandaki ilk 3 maçına da seyirci götürmeme cezası verildi.

Bu hafta oynanacak olan Kasımpaşa-Bursaspor maçına ve yeni sezondaki ilk 2 deplasman maçına Bursa seyircisinin alınmaması kararının yanı sıra; bu sezonun son haftasındaki Gençlerbirliği maçı ile beraber yeni sezondaki evsahibi olduğu ilk 4 maç tarafsız sahada seyircisiz oynanacak.

SAĞLAM İSYAN ETTİ - Web TV

Alınan kararın ardından oluşan puan durumu şöyle:

Bursaspora ağır cezalar 

ARINÇ: CAYDIRICI OLMAYACAKTIR

BURSA VALİSİ HARPUT: ÇOK AĞIR BİR KARAR

BURSA SOKAKLARI SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ - WEB TV

BURSASPOR TARAFTARI TOPLAMDA 8 MAÇI STATTA İZLEYEMEYECEK

Federasyonun aldığı kararı başkanvekili Lütfi Arıboğan açıklarken, bu karar sonrası Bursaspor taraftarı toplamda 8 maçı statta izleyemeyecek. Arıboğan, asla görmek istemedikleri olaylar nedeniyle olağanüstü toplandıklarını belirterek; "Şiddet konusunda bir kırılma anı yaşadık, bu tür olayların büyük bir şehrin yaşamını nasıl etkileyebileceğini gördük. Bu olaylar Türkiye'nin her şehrinde yaşanabilir. Daha büyük tahribatlara yol açabilirdi. Türk futbolunun atmosferi maalesef gerilmiş bir yay gibi. Bugün burada Bursa'yı cezalandırmak için değil, Türk futbolunu nasıl şiddetten kurtarırız diye toplandık. Türk futbol ailesi olarak vereceğimiz karar, 110 saat boyunca konuşup her açıdan defalarca irdeledikten sonra verildi. " diye konuştu.

VALİLİK ÖNÜNDE EK GÜVENLİK TEDBİRİ ALINDI

POLİS BURSALI TARAFTARLARA PANZERLERLE MÜDAHALE ETTİ - WEB TV

BURSASPOR TARAFTARLARI VALİLİĞE YÜRÜDÜ - WEB TV 

DİKKAT! KASIMPAŞA'DA KAVGA ÇIKACAK

Federasyonun Bursaspor taraftarı ile ilgili tedbir kararının arkasındaki ihbar:

İstanbul Valiliği, Beşiktaşlılar ile Kasımpaşa deplasmanına gelecek Bursa taraftarları tekrar kapışacak istihbaratını aldı. Yeşil beyazlı kulübe, iç saha ile birlikte deplasman yasağı da geldi.

FUTBOL Federasyonu, stat dışındaki taraftar olayları nedeniyle iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçı ile ilgili kararını dün açıkladı. Buna göre, Bursa 3-0 hükmen yenik sayılırken, 5 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası aldı. Yeşil beyazlılar ilk tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasını  G.Birliği maçı ile çekecek.
Kararları açıklayan TFF 1. Başkan Vekili Lutfi Arıboğan, ayrıca tedbiren bu hafta oynanacak Kasımpaşa-Bursaspor maçına ve 2011-12 sezonunda  Bursaspor’un deplasmanda oynayacağı ilk 2 maçı da yeşil beyazlı seyircilerin alınmayacağını duyurdu. Kararın arkasında ise, İstanbul Valiliği’ne gelen bir istihbarat var.
110 saat inceledik
Beşiktaşlı taraftarların, hafta sonu Kasımpaşa deplasmanı için İstanbul’a gelecek Bursasporlu taraftarları bekleyeceği ve yeniden büyük olayların çıkacağı duyumunu alan Valilik, Futbol Federasyonu’nu uyardı. Federasyon da daha vahim olayların önüne geçmek adına Bursaspor seyircisinin  tedbiren, bu hafta Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda oynanacak maça alınmamasına karar verdi.   Ceza ile ilgili TFF’nin 110 saat boyunca konuyu her açıdan incelediğini belirten Arıboğan, “Burada yönetim kurulunun amacı Bursa’yı cezalandırmak değil.
Türk futbolunun bu kırılma anında nasıl davranmamız gerektiğini değerlendirdik. Kararımızın Türk futbolunda yükselen şiddete karşı bir mesaj olarak algılanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Bu arada PFDK, Bursaspor’a 1 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezası verdi.Yeşil beyazıllar bu cezayı, federasyonun açıkladığı cezalara ilave olarak çekecek.

HAPLANIP HAPLANIP MAÇA GELDİK

BURSASPOR-Beşiktaş maçı öncesinde polisle çatışan taraftarlardan, tutuklananların ifadeleri çarpıcı gerçekleri göz önüne serdi. Bazı taraftarlar, mahkemede verdikleri ifadelerde, olaylardan önce uyuşturucu hap ve alkol aldıklarını söyledi.
Holiganlardan 25 yaşındaki Y.Y. ifadesinde, maça gitmek için evden çıktıktan sonra uyuşturucu hap aldığını ve hapın etkisiyle kontrolünü kaybettiğini söyledi. 17 yaşındaki M.S. ise, maç için evden çıkarken üzerine pala tabir edilen bıçağı aldığını anlattı.

Palayla lastiği kestim

Eşofmanının içine gizlediği bıçakla stat yakınlarına geldiğini söyleyen M.S., “Gelmeden önce alkol aldım. Polisler üzerime doğru saldırınca, alkolün de etkisiyle palayı çıkarıp panzerinin lastiğini kestim” diye ifade verdi. Polisler dün, Bursaspor Tesisleri’nde taraftarlara verildiği ileri sürülen ücretsiz bilet araması yaptı.

3 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI GENEL MÜDÜR, HUKUK YÖNETİCİSİ VE BİLET SATIŞ SORUMLUSU SERBEST BIRAKILDI

Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca Beşiktaş Bursaspor maçının iptal edilmesine neden olaylar ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 3 yönetici mahkemeden serbest bırakıldı.

Bursaspor Beşiktaş maçından sonra çıkan olayları soruşturan Cumhuriyet Savcılığı, Bursaspor’un 3 yöneticisi hakkında gözaltı kararı vermişti. Emniyette işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye çıkarılan Hukuk işlerinden sorumlu Avukat Öztürk Yazıcı 23 yıldan beri Bursa Barosu’nda avukat olarak çalıştığını ve Bursaspor Yönetimi kurulu üyesi olduğunu belirttti. Yazıcı, "Olayları televizyondan izledim. Taraftarları olgun davranmaları ve fevri hareket etmemeleri konusunda uyarıcı konuşmalar yaptım. Olaylar bittikten yerel bir gazeteci olayları değerlendirmemi istedi. Bedelsiz bilet ile ilgili sorular sordu. Kendisine araştırmadan net cevap veremedim. Yaptığım araştırmada, Kayserispor’un Bursaspor maçında 40 Bin civarında bedelsiz bilet dağıtıldığını tespit ettim. Hatta dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Beşiktaş maçında 4 bin bedelsiz bilet dağıttığını okudum. Arayan gazeteciye bedelsiz bilet dağıtılmasıyla ilgili net bulgulara rastlayamadığımı bir sohbet ortamında telefonda kendisine söyledim. Gazetede bu olay yorumlar katılarak haberleştirilip, kanunsuz suç olmaz diye bir şeyler yazılmış. Neyle suçlandığımı bilmeden gözaltına alındım. Herhangi bir örgüte bilerek ve isteyerek yardımcı olmam mümkün değildir" diye kendisini savundu.

Genel Müdür Nuri Biçer de 2007 yılından Bursaspor’da kulüp müdürü ve profesyonel yönetici olduğunu söyledi. Biçer bedava bilet ile ilgili soruya, "Maçtan önce toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu’nda, vali bey Beşiktaş taraftarının bulunduğu yerin yan tarafını, çevik kuvvet, özel güvenlik, polis koleji ve Bursaspor altyapı sporcularına ve ailelerine verilmesini de istedi. Bunu da Beşiktaş ve Bursaspor taraftarlarının yakın mesafede bulunmalarını önlemek ve çıkabilecek olayları engellemek amacıyla planladı. Resmi kurumlara bu nedenle söz konusu biletler verilmiştir. Bedelsiz biletleri kesinlikle taraftarlara vermedik" diyerek savunmasını yaptı.

Bilet, tribün ve yerleşim sorumlusu olduğunu söyleyen Sedat Şen, "Bin 486 kişilik yer tampon bölge olarak ayrıldı. Bu yerlere bilet basılmadı. Biletler ilgililerine dağıtıldı. Biletleri jandarma ve Bursagaz almadı. Ben de iki kurum tarafından alınmayan biletleri emniyete teslim ettim. Bedelsiz biletlerin daha sonra nasıl el değiştirdiğini takip etmem mümkün değil" dedi.

Bursasporlu yöneticiler Yazıcı, Biçer ve Şen çıkarıldıkları nöbetçi mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yürütülen soruşturmada mahkemeye çıkarılan 7 şüpheliden 5’i tutuklanmıştı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler