« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursaspor şampiyon olmasa da...

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Turkcell Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesini devam ettiren Bursaspor'un şampiyon olmasa da başarılı olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul Fuar Merkezi'ndeki Spor Dünyası Fuarı'nın açılışın ardından Bakan Özak, ligde son haftaya girilirken Fenerbahçe ve Bursaspor'un şampiyonluk için şansı bulunduğunu hatırlatarak, “Son maçlar son derece önemli. İnşallah son hafta çok fazla eleştiri olmadan, az hakem hatalarıyla, fair play ölçüleri içinde çok güzel maçlar olur ve şampiyon ortaya çıkar” dedi.

“Bursaspor'u özellikle kutlamak lazım” diyen Özak, “Şampiyon olsa da olmasa da çok başarılı oldular. Özellikle teknik direktörleri Ertuğrul Sağlam'ı, Bursasporluları, Bursa şehrini kutlamamız lazım. Bu kadro Fenerbahçe kadrosuyla kıyaslanmaz, ama buna rağmen çok başarılı oldular” şeklinde konuştu.

“ÇOK GEREKSİZ PARALAR HARCIYORUZ”

Türkiye'de şampiyonluğun önemli olduğunu kaydeden Bakan Özak, “Ancak Türk futbolunu Avrupa kupalarında, milli takımda temsil etmede ne kadar katkımız var, oraya bakmamız lazım. Bu harcanan paralara göre Türk futbolu nerede, bunu iyi değerlendirmek lazım” dedi.

Futbolda özellikle 7 yaştan başlayarak, Türk futbolcusuna yatırım yapıp, kalitesini yükseltmek gerektiğini vurgulayan Faruk Nafiz Özak, şöyle devam etti:
“Yabancı transferine dikkat etmeliyiz. Yurt dışından çok oyuncu almamıza rağmen yurt dışına neden çok oyuncu satamamamızı eleştirmemiz lazım. Ağaca değil, ormana bakmak lazım. Burada çok eksikliklerimiz var. Çok gereksiz paralar harcıyoruz, günlük oynuyoruz. Bu defa ne oluyor, Türk Milli Takımı 2010 Dünya Kupası'nda yok. Türk takımları Avrupa kupalarında yok. Milli takımımıza oyuncu bulmakta zorlanıyoruz. Bütün bunlara bakarsak, günlük uğraşlardan çıkmamız ve doğruları bulmamız gerekiyor.
Türk gencine inanırsak, iyi desteklersek, iyi eğitirsek, ona motivasyon verir ve kişilik kazandırırsak çok başarılı olacağına inanıyoruz. Yalnız Türk oyuncusuyla mı olur, hayır. Yabancı da alacağız, ama yurt dışına oyuncu satamıyorsak, bunu bir araştırmamız lazım. İki tane Rusya'da, 1 de İngiltere'de oyuncumuz var. Yurt dışında 4. oyuncumuz yok. Ama aldığımız oyuncular 400 tane. Buraya iyi bakmak lazım.”

“GÜNEŞ DEVAM ETSEYDİ, TRABZONSPOR'UN 2-3 ŞAMPİYONLUĞU VARDI”

Bakan Özak, yeniden Trabzonspor'a dönen ve takıma Ziraat Türkiye Kupası'nı kazandıran Şenol Güneş'in çok olgunlaştığını söyledi.

Faruk Nafiz Özak, şunları kaydetti:
“Şenol Güneş, Trabzonspor'da 1996'da ben ayrıldıktan sonra devam etseydi, bugün Trabzonspor'un belki 2-3 tane şampiyonluğu vardı. Bunun Şenol Güneş ile ilgisi yok. Şenol Güneş'in düşünceleriyle ilgisi var. Şenol Güneş çok olgunlaştı. Trabzonspor'da bugün altyapıdan gelen oyuncu sayısı maalesef 20'de 1. Buraya Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın iyi dikkat etmesi lazım. Barcelona, Fulham ve diğer örneklere bakmak lazım.”

“SPORA DESTEK VEREN KULÜPLERİN KAPANMAMASINI İSTİYORUZ”

Bakan Özak, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından hazırlanan yönetmelik taslağının öngörülen biçimde yürürlüğe girmesi durumunda Efes Pilsen Spor Kulübü'nün kapanacağının açıklamasıyla ilgili soru üzerine, “Efes Pilsen çok önemli ve değerli bir kulübümüz. Türk sporuna, basketboluna ve diğer alanlarda çok önemli katkıları oldu. Bir taraftan gençliği korurken, diğer taraftan spora destek vermek lazım. Bu dengenin kurulacağını umuyorum” dedi.

Yönetmelik için önerilerinin olduğunu anlatan Bakan Özak, şunları söyledi:
“Yönetmelik için bir cevap imzaladık. Biz spora destek veren kulüplerin kapanmamasını istiyoruz. Daha fazla spora destek vermelerini istiyoruz. Bir taraftan da spora verdiğimiz destekle gençlerin alkolden, uyuşturucudan kurtarılmasını istiyoruz. Bu dengeyi kurmak lazım. Bu denge yalnızca kulüplerin önüne koydukları içki kelimesinin kaldırılmasıyla olmuyor. Üniversitelerde, okullarda, reklamlarda, eğitimde bunu önlemek için çalışmak lazım. Spor kulüplerinin bu önündeki ifadelerin Efes Pilsen, Tuborg ve diğerlerinin bu konuda ne kadar artıları var, ne kadar eksileri var, bunu iyi analiz etmemiz lazım. Yedi yıldır iktidarda olan bir parti olarak bu konuda bizi başka yönlere çekmek ve eleştirmek doğru değil. Bu bir üst kurulumuzun hazırladığı yönetmeliktir. Bunun tabii ki gençliğimizin yararına olmasına çalışacağız.”

Bunları da Beğenebilirsiniz