« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursaspor haksız saldırılarla yıpratılamaz

Bursaspor Kulübü Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Öztürk Yazıcı, yargılama yapılmadan Bursaspor aleyhinde hükümler verilmesini üzüntü ve hayretle müşahade ettiklerini belirtti.

EMRE KOŞAK - BURSA / DHA
SON GÜNCELLEME

BURSA VALİSİ'NDEN OLAY AÇIKLAMASI

Yazıcı, "Bursaspor haksız saldırılarla haksız değerlendirmelerle yıpratılamaz" dedi.

Bursaspor ile Beşiktaş arasında oynanması gereken olan maç öncesinde Bursa'da meydana gelen olaylar hakkında yaygın medyada, özellikle İstanbul medyasında, görsel ve yazılı yayın kuruluşlarında düzenlenen programlarda biligi kirliliği ve maksatlı haberlerin ağırlık bastığını, yargılama yapılmadan hevesle Bursaspor aleyhinde hükümler verildiğini üzüntü ile ve hayretle müşahade ettiklerini belirten Öztürk Yazıcı Doğan Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu. Yazıcı şunları söyledi:

"Yayınlanan İstanbul gazeteleri haberlerinde, Bursaspor Kulübüne cezalar biçilmiş, ön yargılarla bir kulüp ve büyük bir camia mahkum edilmiş, Faır play ruhuna, vicdan ve hakkaniyete aykırı söz ve söylemler birbirini takip etmektedir. Şöyle ki; Bursa'da meydana gelen olayların müsabaka ile ilgisi yoktur. Yaşananlar yalın biçimi ile asayiş olaylarıdır. Stat çevresinde değil şehrin muhtelif yerlerinde yaşları 15-18 arasında olan azami 100 kişinin gerçekleştirdiği tasvibi mümkün olmayan şiddet olaylarını 25 bin kişilik taraftarın üzüntüyle karşıladığını görmezden gelemeyiz.

"MAÇLA UZAK YAKIN İLGİSİ YOKTUR"

Beşiktaş Yönetimi, taraftarı, oyuncusu, veya ekibine yönelik bir olay yaşanmamış, aksine Beşiktaş takımı otelinden bile çıkmamıştır. Olaylar müsabakadan saatler öncesi yaşanmıştır. Olayların maksat ve meydana geliş biçiminin kulüple, maçla, sporla uzak yakın ilgisi yoktur. İzah edilebilir bir tarafı da yoktur. Bu sırada Bursaspor taraftarı müsabaka için stad içine girmiş, stadın büyük kısmı taraftarla dolmuştur ve statta iptal kararı duyuruluncaya kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

"İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK"

Bursaspor yönetimi ve ilgili makamlar müsabaka öncesi sorumlu, duyarlı mesaj ve beyanatlar vererek fair play ruhuna devamlı suretle atıf yapmış, herhangi bir olaya meydan vermemek için kulübümüz tüm imkanları ve koordinasyonu seferber etmiştir. Tüm bunlara rağmen müsabakanın acele bir kararla tehir edildiğini (veya iptal edildiğini) üzüntüyle öğrendik. Yöneticilerimizi ve genel müdürümüzü seferber ederek Beşiktaş oyuncu kadrosunun stada güvenlik içinde gelebilecekleri konusunda ikna etmeye çalıştık.

"HUKUKA UYMAZ"

Stad dışındaki asayiş olaylarından dolayı Bursaspor Kulübü'nün haksız bir şekilde cezalandırılması ne hukuka ne vicdana ne de yürürlükteki kurallara uyar. Futbol Müsabaka Talimatı 17.maddesi 2.fıkrası bu tür durumlarda müsabakanın bir başka tarihte gerekirse tarafsız sahada oynanabileceği hükmünü içermektedir. En kötü olasılıkla müsabakanın ileriki bir tarihte oynanabileceğine dair ümit ve beklentimizi açıkça ifade ediyoruz.

"BURSASPOR KULÜBÜ'NÜN SORUMLU OLACAĞI OLAYLAR DEĞİL"

Aksi durumda, kurallar bir tarafa itilerek önyargı ile ve bir kısım İstanbul medyasının pazarlama stratejileri doğrultusunda, kamuoyu oluşturularak Bursaspor kulübünün hak etmediği cezalarla karşı karşıya bırakılması olasılığnı bile kabul edilemez buluyoruz. Bursaspor Kulübü Beşiktaş- Bursaspor lig ilk karşılaşmasında meydana gelen olaylarda haksız bir şekilde zaten cezalandırılmıştır. Bursa'daki müsabakaya rakip takım seyircisinin kabul edilmesi veya emniyet tedbirleri veya maç öncesi polise mukavemetle asayiş olayları Bursaspor kulübünün doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu olabileceği olaylar değildir.

"SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI"

Kaldı ki sporda şiddet yasası yürürlüktedir. Yasanın amacı kulüpleri sorumlu olmadıkları olaylardan dolayı gelebilecek cezalardan arındırarak suçların ve cezaların şahsiliğini ön plana çıkarıp sorumluları cezalandırmaktır. Bu anlayış çerçevesinde stad dışı müsabaka öncesi Bursanın birkaç sokağında yaşanan olaylarla Bursaspor kulübünü ilişkilendirip çok kritik puan kayıpları ve maddi ve manevi imaj kayıpları yaşanması hakka, hukuka, adalete ve en önemlisi talimatın 17'nci maddesine aykırıdır.

"BURSASPOR SAHİPSİZ DEĞİLDİR"

Elbetteki bazı yaygın İstanbul medyası yayınlarının yaratmak istediği hava ile oluşturulmak istenen maksatlı haberlerle kulübümüzün mücadelesi her platformda yapılacaktır. Bursaspor sahipsiz değildir. Haksızlık ve hukuksuzluk kimseye bir yarar getirmez. Bu taraftar bu kulüp bu şehir daha çok yeni bir ödül almıştır. Aldığı ödül centilmenlik ödülüdür. Fair Play şampiyonu olan Bursaspor haksız saldırılarla haksız değerlendirmelerle yıpratılamaz. Bursaspor kulübü yönetimi olarak kulübümüzün hak etmediği herhangi bir müeyyide ile karşılaşmaması için tüm gücümüzü ve imkanlarımızı seferber ettiğimizi ve her platformda çabalarımızın devam edeceğini ayrıca belirtiyoruz."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler