« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursaspor Divan Kurulu hesap sordu

Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Kadir Şankaya, "Bence teknik heyet transfer konusunda sınıfta kalmıştır. Başkan ve yönetim şapkasını önüne koymalıdır" dedi.

Emre KOŞAK / BURSA (DHA)
SON GÜNCELLEME

Bursa Almira Otel'de düzenlenen Bursaspor Kulübü Divan Kurulu Toplantısı'na İkinci Başkan Haluk Özkıyıcı, Genel Sekreter Recep Bölükbaşı, yöneticiler İlhan Uslu, Necmettin Kocaman, Mustafa Yedikardeş, Öztürk Yazıcı ve İrfan Koç katıldı. Başkan İbrahim Yazıcı'nın hava muhalefeti sebebiyle helikopterinin havalanmadığı ve toplantıya bu yüzden katılmadığı öğrenildi.

Başkan Yazıcı'nın gelmediği için üzgün olduğunu ifade eden Haluk Özkıyıcı, kulübün mali politikasını anlattı.

Yönetime geldiklerinde Bursaspor'un 30 milyon TL borcu olduğunu belirten Özkıyıcı, "Bu borç çeşitli şekillerde oluşmuştu. Gerçekten Bursaspor'un sırtında büyük bir kamburdu. O zamanki yönetimin sırtına gerçekten büyük bir yük gelmişti. Kulübün her tarafında haciz vardı. O günlerden bu günlere geldik. Bugün borçsuz bir kulübüz. Kimseye borcumuz yok. Devlete vergi borçlarımız var. Futbolc uların maaşları, esnafa olan borçlar, personelin maaşları günü gününde ödeniyor. Bunu el birliği ile yaptık. Eksiden artıya geçmesi gayet normaldir. Bir şampiyonluk yaşadık oralardan gelen paralar ve yaptığımız harcamalar dengelendi. Bursaspor'un gerçekten kimseye borcu yok. Bir tek devlete yapılandırılmış olan borçlar var. 2017 yılına kadar taksitlendirilmiş. 6 milyon 700 bin TL her ay belirli bir miktarda ödeniyor. Kasamızda artıdır. Bursaspor, 2011 yılı itibariyle uluslararası mali denetim kuruluşlarından biri ile anlaşma yapmıştır. Artık Bursaspor, uluslararası denetime tabi tutuluyor. UEFA ve federasyon tarafından lisanslanma işlemleri yapıldığından dolayı 3 senedir hiçbir sıkıntı yaşanmadan lisanslanıyoruz" diye konuştu.

"AİDAT ÖDEMEYEN ÜYELER VAR"

Aidat konusuna da değinen Haluk Özkıyıcı, "Bursasporluluk aidat ödemekle başlıyor. Malesef bu sene tüzüğümüzde de değişiklik oldu. Yeni tüzüğümüz gereği üyelikler düşmüyor, ama 1 yıl süreli seçme ve seçilme hakkı askıya alınıyor. Üyelikten düşmüş bu şekilde birçok arkadaşımız var. Bu sene yaklaşık 153 arkadaşımız, 35'i divan kurulu üyesi aidatlarını yatırmadı. Aidatları yatırırsak Bursaspor'a daha iyi hizmet etmiş olacağız" şeklinde konuştu.

ŞANKAYA HESAP SORDU

Haluk Özkıyıcı'nın ardından kürsüye çıkan Divan Kurulu Başkanı Kadir Şankaya, yöneticilere, "Nedense kulübün parasını söylemekten korkuyorsunuz. Kimse bizden borç para istemez. Ne kadar paramızın olduğunu millet bilirse borç ister diye mi korkuyorsunuz?" şeklinde seslendi.

Ertuğrul Sağlam'ı çok sevdiklerini dile getiren Şankaya, "Bursa'ya gelmesinde benim de katkım oldu. Başkan, Rıdvan Dilmen'i almaya gitti. Rıdvan Dilmen, çok iyi bir yorumcu olabilir ama hocalığını kanıtlamamıştı. Ertuğrul Sağlam'ı önerdim ve Bursa'ya getirdi. Şampiyon olduk, şampiyonluğu hazmedemedik. Revizyona gidildi, ama giden oyuncuların yeri dolmadı. Yaşı geçmiş diye bıraktığımız Ergic'i arar olduk" dedi.

"BAŞKAN NASIL BUNA OLUR VERDİ?"

Markus Merk'in "Tagoe'nin Almanya'da bir yıl boyunca oynadığına hiç şahit olmadım. Hep son 5 dakikada girdi" şeklinde yorum yaptığını hatırlatan Şankaya, "Bizim gözlemciler, bunu nerede izlediler. Hem hocayı yanılgıya düşürmüşler hem de kulübü mali sıkıntıya sokmuşlar. Ben başkan olsam bunları direk uzaklaştırırım. Kamil Grosicki, 3 milyon dolara pahalı diye alınmıyor. 5 milyon dolara Bangura alınıyor. Aradaki fark 6 milyon TL. Bu kulübün kasasından çıktı. Nasıl bir transfer politikası. Başkan nasıl buna 'olur' verdi? Teknik heyet transfer konusunda sınıfta kalmıştır. Başkan ve yönetim şapkasını önüne koymalıdır" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz