« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursaspor Beşiktaş savaşı bitti

Bursaspor Başkanı’nın, “Şampiyonlar Ligi maçlarımızı İnönü Stadı’nda oynamak istiyoruz” önerisine Yıldırım Demirören’in yanıtı olumlu oldu. Beşiktaş Başkanı, “Biz her zaman barıştan yanayız” dedi.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
BURSASPOR ile Beşiktaş arasında yıllardır süregelen savaş iki kulübün başkanının sağduyulu açıklamaları ve attıkları olumlu adımlarla sona erdi. Önceki gün Hürriyet’i ziyaret eden şampiyon Bursaspor’un başkanı İbrahim Yazıcı’nın bundan sonraki en önemli isteği, iki kulübün taraftarına uygulanan yasağın kaldırılmasıydı. Başkanın bu konudaki düşünceleri son derece açık ve netti:

Biz her zaman hazırız

“Gelecek sezon Şampiyonlar Ligi maçlarımızı Bursa Atatürk Stadı’nda oynamak istiyoruz ama inşaat yetişmezse İnönü Stadı’nı düşünüyoruz. Bu konuda Beşiktaş Kulübü’ne başvuruda bulunacağız. Eğer izin verirlerse İnönü’de oynayacağız. Ayrıca gelecek sezonun fikstürü çekildiğinde de ilk maç kimin sahasında olursa olsun, iki takım taraftarlarının tribüne alınması için teklif götüreceğiz. Ben stadımızı Beşiktaş taraftarına açmaya hazırım.”
Yazıcı’nın bu önerisini, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören’e ilettik ve sorduk; “Başkan bu konuda ne diyorsunuz? İki kulübün taraftarına uygulanan yasak kalkacak mı?”

Demirören de sözleriyle barıştan yana olduğunu belirtip olumlu mesajlar verdi:

Savaşın galibi olmaz

“Ben de sayın Yazıcı ile aynı fikirdeyim. Savaşın galibi olmaz. Biz her zaman barıştan yanayız. En büyük arzumuz iki kulübün taraftarlarının birlikte barış ortamında maç izlemesi. Bunun için elimizden geleni yapacağız. İnönü Stadı’nı Bursaspor taraftarına açmaya hazırız.”

Demirören, Yazıcı’nın “Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi maçlarımızı İnönü Stadı’nda oynamak istiyoruz” şeklindeki önerisine de sıcak baktığını, ancak bu konuda tek başına karar verme yetkisine sahip olmadığını ifade etti.

Demirören, “Bu konuyu ancak Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu olarak değerlendirebiliriz. Bir araya geliriz konuşuruz” dedi.

Gerginlik 6 yıl sürdü

Bursasporluların, 2003-04 sezonunda küme düşmelerinin sorumlusu olarak Beşiktaş’ı görmesinden sonra iki kulüp arasında başlayan gerginlik 6 yıl boyunca sürüp gitti. İki kulübün yöneticileri, olası olayların önüne geçmek için birbirleriyle yaptıkları maçlara rakip takımın taraftarlarının götürülmemesi yönünde karar almıştı. Rakip takım taraftarları için uygulanan yüzde 5’lik kontenjan bu iki kulübün maçlarında yerini yasağa bırakıyordu. Şimdi bu konuda ilk somut adımlar atılmaya başlandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler