Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bursa'nın suyu toprağa

  Hürriyet Haber
  18 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mart 1998 - 00:01

  Çeşmelerinden kaliteli içme suyu akan Bursa'da kente pompalanan suyun yarısından fazlası boşa akıyor. Belediye Başkanı Erdem Saker, altyapı için 40 trilyonluk yatırım yapıldığını belirterek, tamamlandıktan sonra su kaçağı, sel baskını ve derelerdeki kirlilik sorunlarının ortadan kalkacağını söyledi.

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, kentin musluklarından şişe suyu kalitesinde içme suyu aktığını, ancak dağıtım şebekelerinin eskiyip çürüdüğü için barajdan verilen suyun yüzde 60'ının toprağa karıştığını söyledi. Su faturalarıyla birlikte abonelere gönderilen ‘Yeşil Bülten’de, Bursa'nın içmesuyu, su ve kanalizasyon şebekesinin durumu hakkında bilgi veren Saker, Bursa'da 40 trilyon liralık altyapı çalışması yapıldığını, çalışmalar tamamlandığında su kaçağı ve sel baskınlarının önleneceğini, dereyle çayların kirlilikten arındırılacağını bildirdi. Saker, kent merkezinden geçen ve Bursa Ovası'na hayat veren Nilüfer Çayı'nın, sanayi ve kanalizasyon atıklarıyla ‘zehir kustuğunu’ belirtti. Altyapı ve çevre sorunları için BUSKİ'nin, Bursa Su ve Çevre Sağlığı projeleri kapsamında Dünya Bankası'ndan kredi sağladığını anlatan Sater, şöyle dedi:

  ‘‘40 trilyon liralık bir yatırımı kapsayan Bursa altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla su kaybı giderilecek. Demirtaş ve Özlüce Arıtma Tesislerinin devreye girmesiyle de Nilüfer Çayı tertemiz akacak. Yağmur suyunun kanalizasyon şebekesinden ayrılmasıyla da sel baskınları önlenecek. İçmesuyu şebekesinin yenilenmesiyle su tasarrufu sağlayacağız. Altyapı çalışmalarının 3 yıl sonra tamamlanmasıyla da suyun maliyeti de düşecek.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı