Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursa'nın '2018 Kış Olimpiyat Oyunları'na aday olması için proje

Bursa Sivil Toplum Derneği (Sivilay), Bursa'nın “2018 Kış Olimpiyat Oyunları”na aday olması için proje hazırladı.

BURSA (A.A)
SON GÜNCELLEME

Sivilay Başkanı Ceyhun İrgil, projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda, 2018'de yapılacak Kış Olimpiyat Oyunları'na Erzurum'un da aday olmaya hazırlandığını, Bursa'nın da bu yarışa dahil olmasını istediklerini, ancak bunun için tüm kent dinamiklerinin desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu tür büyük organizasyonların sadece sportif anlamda değil, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da kentlere çok önemli katkılar sağladığını anlatan İrgil, “İzmir Universiad'ı yaptı ve her konuda Bursa'nın 20 yıl önüne geçti. Bu tür organizasyonlar, kentlerin 50 yıllık problemlerinin 7 yıl gibi kısa bir sürede çözülmesini sağlar” dedi.
Kış Olimpiyatları'nın Bursa'da düzenlenmesiyle ilgili projeyi hazırlayan Aybar Uluca da olimpiyatların ülke ile değil yapılan kentle anıldığını dile getirdi.

Uluca, 2006 Torino Olimpiyatları'nın bunun en güzel örneği olduğunu vurgulayarak, bu çerçevede kentin imaj ve prestijini artıracak bu projeye herkesin destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. Olimpiyatların, düzenlendikleri kente 2 milyar dolarlık bir değer kazandırdığını, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da gelişimine yardımcı olduğunu vurgulayan Uluca, “Bu değere, olimpiyatlara kadar geçecek sürede yapılan tesislerde düzenlenecek Avrupa ve dünya şampiyonaları, ulusal ve uluslararası politik ve ekonomik etkinliğe sahip toplantı ve kongrelerin getirileri dahil değildir” diye konuştu.

Uluca, olimpiyatların bir organizasyon, dayanışma, entegrasyon ve kalkınma projesi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu proje Bursa'yı ve antik adı Olimpos olan Uludağ'ı dünyaca ünlü hale getirecek, hem ülke hem yerel ekonomimizi ateşleyecek büyük bir girişimi bünyesinde barındırıyor. Olimpiyat ruhu, başka hiçbir konu ile oluşturamadığımız Bursalılık bilincini ve Bursa'ya sahip çıkma duygusunu gerçekleştirecek bir olgudur. Çocuk, genç, öğrenci, yaşlı, erkek, kadın, memur, işçi, esnaf, sanayici, tüccar, serbest meslek sahipleri, Bursa'ya nereden göç etmiş olursa olsun Bursa'da yaşayan herkes, bu onuru paylaşmak, yaşamak isteyecektir.”

Toplantıda hazır bulunan Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi de 2018 Kış Olimpiyatları'nın Bursa'da yapılması için federasyon olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı. Olimpiyatların, uluslararası organizasyonların başarıyla yapıldığı kentlere daha kolay verildiğini dile getiren Terzi, “2006 Dağ Krosu Şampiyonası'nı Bursa'da yapıyoruz. Bu tür organizasyonlar, olimpiyatların alınmasında önemli rol oynuyor. Ancak, bu organizasyonu çok başarılı yapmamız gerekiyor. Biz Bursa'nın olimpiyatlara layık bir kent olduğunu düşünüyoruz” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler