Bursalı Renault İspanya’yı ürküttü

Hürriyet Haber
15.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İspanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden El Mundo, Renault’un Türkiye’deki fabrikasının İspanyollar için aşılması gereken önemli bir rakip olduğunu yazdı.

“Türkiye’deki Renault fabrikası, İspanyollar için aşılması gereken bir rakip” başlığı altında geniş bir haber veren El Mundo, Bursa’daki fabrika ile İspanya’nın Palencia, Valladolid ve Sevilla kentlerindeki Renault fabrikalarının hemen hemen aynı tip araç ürettiğini ancak Türkiye’de işçi ücretlerinin İspanya’dakilere oranla yüzde 30 kadar daha az olduğunu, Türkiye’de daha az vergi ödendiğini belirtti.

Renault’un Bursa’daki fabrikasında yaş ortalaması 33 olan 6 bin 276 işçi, İspanya’daki fabrikalarında ise yaş ortalaması 46 olan 10 bin işçi çalıştırdığı vurgulanırken, ulaşım gibi lojistik harcamalara bakıldığında Renault Türkiye’nin İspanya’ya oranla yüzde 40 daha düşük olmasıyla önemli avantaja sahip olduğu kaydedildi.

Elektrikliyi kaptılar

Reanult’un son olarak elektrikli Fluence marka arabalarını Bursa’da üretme kararı aldığını hatırlatan İspanyol gazetesi, Fluence’in üretimini almak için Valladolid’deki fabrikanın da büyük uğraş verdiğini ancak Türkiye ile rekabet edemediğini ifade etti. Yapılan değerlendirmelerde, “Bursa, Renault grubunun en modern ve rekabetçi fabrikalarından biri haline geldi” denildi.

En az 10 yıl daha

Geçen ay İspanya’daki sosyalist hükümet ile anlaşan Renault, Valladolid’deki fabrikada 2011’de küçük elektrikli araç, 2012’de çok ekolojik bir motor ve 2013’de geleneksel bir araba üretmeye başlayacaklarını açıklamıştı. İspanya Endüstri, Ticaret ve Turizm Bakanı Miguel Sebastian Renault’un en az 10 yıl daha Valladolid’de kalmasının garanti edildiğini söylese de, Renault’un İspanya’daki başkanı Jean Pierre Laurent böyle bir garanti veremeyeceklerini ifade etmişti.

Tehlikeli rakip

RENAULT’un İspanya’daki fabrikalarını kapatmasından veya üretimi azaltıp işçi çıkartmasından endişe eden İspanyollar, Bursa’daki Renault fabrikasının özellikle Valladolid’deki fabrika için “tehlikeli bir rakip” olduğunu savunuyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı