BURSA HABERLERİ

Bursa'daki okullarda "e-sınav" dönemi

AA / Cem Şan
06.12.2014 - 11:04Son Güncelleme :

- Eğitime teknolojiyi entegre etmeye çalışan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İngiltere merkezli bir sistemi kullanıp altyapısını öğretmenlere yaptıracağı yöntemle ortaokul ve lise öğrencilerine elektronik ortamda deneme sınavı imkanı sunmaya hazırlanıyor - İl Milli Eğitim Müdürü Sarıkaya: "Bu program Türkçe ve altyapısı tamamen bize ait. Deneme sınavlarındaki soru bankalarının oluşturulmasından analizlerine kadar her şeyi kendimiz yapacağız" - "Sınavın süresi bittiği anda analizler ve sonuçlar hazır. Ayrıca öğrenciler bu sistemle öğretmeniyle birebir sesli veya görüntülü iletişime geçebilecek"

AA / Cem Şan

BURSA (AA) - CEM ŞAN - Bursa'daki ortaokul ve lise öğrencilerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İngiltere merkezli açık kaynak kodlu "modül" sistemini kullanarak altyapısını öğretmenlere hazırlattığı yöntemle "on-line deneme sınavları" yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ar-Ge ve stratejiye çok önem verdiklerini, bunu güçlendirmek için Bursa'nın eğitim sistemindeki bilgileri bir merkezde toplayıp analiz ettiklerini söyledi.

İngiltere merkezli açık kaynak kodlu yani geliştirilebilir "modül" kurslarına başlayacaklarını aktaran Sarıkaya, öğretmen ve zümrelere bu yöntemi tanıtacaklarını anlattı.

Modül sisteminin uzaktan deneme sınavı yapmaktan akran değerlendirmesine kadar birçok detayı bulunduğunu belirten Sarıkaya, "Bu sistem, Türkiye'de önemli birçok üniversitenin kullandığı bir sistem. Teknolojiye eğitimi ya da eğitime teknolojiyi entegre etmek gibi bir şey. İki türlü de düşünülebilir" dedi.

Sarıkaya, bu sistem sayesinde "on-line deneme sınavları" yapacaklarını ifade etti.

Öğrencilerin, cep telefonundan bile sınavlara katılabileceği bilgisini veren Sarıkaya, şöyle konuştu:

"Bu program Türkçe ve altyapısı tamamen bize ait. Deneme sınavlarındaki soru bankalarının oluşturulmasından analizlerine kadar her şeyi kendimiz yapacağız. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, on-line deneme sınavları yapacak. Sınavın süresi bittiği anda analizler ve sonuçlar hazır. Ayrıca öğrenciler bu sistemle öğretmeniyle birebir sesli veya görüntülü iletişime geçebilecek. Müfredatınızı bir süreç içinde modüle entegre ediyorsunuz. Sonrası büyük bir derya. Ondan sonrası öğretmenin sanatçılığına bağlı. Modül o kadar geniş bir dünya ki ölçme değerlendirmeden yöntem ve tekniklere kadar her şeyi öğreteceğiz."

- Sınavlar için ücret talep edilmeyecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü İbrahim Ataman ise modül eğitimin kendilerini çok heyecanlandırdığını bildirdi.

Sınavların gerçekleştirilmesinden önce eğitimcilerin uyumunu sağlamak için 35 öğretmeni mesleki gelişim uzmanı olarak yetiştireceklerini dile getiren Ataman, "Branş öğretmenleri, ünitelere göre ders anlatımlarını içeren videoları modül sistemine yükledikten sonra öğrenciler bu videoları izleme fırsatı bulabilecek. Sunum, materyal, resim gibi görseller de modül sistemine yüklenebilecek ifadesini kullandı.

Ataman, sistemle ilgili Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile iş birliği yaptıklarını ve onlardan yardım aldıklarını belirtti.

Bir sınıfa ortak deneme sınavı yapılmasının 40 ila 45 bin arasında öğrenci olacağı için yüksek maliyet gerektirdiğini vurgulayan Ataman, şunları kaydetti:

"Modül sistemiyle sınavları ücretsiz yapacağız. Belli zaman aralığına yayarak, öğrencilerimiz kişisel şifreleriyle modül üzerinden sınav olabilecek. Kazanımların öğrenciler tarafından elde edilmesini amaçlıyoruz. Dünyada eğitimin trendi değişiyor. Artık insanlar kendi kendine elektronik ortamda uzaktan eğitimle birtakım belgelere sahip olabiliyor. Milli Eğitim Müdürlüğüne ait yüzde 100 yerli bir sistem olacak. İlçeler bazında soru bankaları oluşturacak komisyonlar kuracağız. Soruları, kazanımlara göre öğretmenlerimiz hazırlayacak. Daha sonra öğrenciler, bir, iki gün gibi belli aralıkla evde, okulda, sabah akşam ne zaman istiyorsa bu sınavları olabilecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa'daki okullarda "e-sınav" dönemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:36
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı