BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bursa'da uyuşturucuyla mücadele çağrısı: Mahallene ve okuluna sahip çık

DHA
30.01.2018 - 18:26Son Güncelleme :
DHA

Mehmet İNAN/BURSA,(DHA)- BURSA'da İl Sağlık Müdürlüğü ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) iş birliğiyle "Mahallene ve Okuluna Sahip Çık, Uyuşturucuya Hayır!" temasıyla uyuşturucuyla mücadele konferansı düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Türkiye'de uyuşturucunun adeta salgın haline geldiğini belirterek "Bu çok vahim bir durum. Gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor" dedi.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü ve İHH İnsani Yardım Vakfı iş birliğiyle  "Mahallene ve Okuluna Sahip Çık, Uyuşturucuya Hayır!" konferansı Merinos Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti. Konferans öncesinde gazetecilere açıklama yapan İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay, Anadolu'nun bir çok kentinde uyuşturucu bağımlılığına karşı mücadeleyi anlattıklarını belirterek, özellikle mahalle ve okullara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Mahallelere hitap eden okul, cami, belediye ve sivil toplum örgütlerinin önemli olduğunu dile getiren Atalay, "Burada hepimize büyük iş düşüyor. Özellikle 15-20 yaş arasındaki genç nüfus üzerinde çok ciddi uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili problemlerimiz var. Bu problemleri hep birlikte nasıl giderebiliriz onu konuşacağız. Türkiye'de 80 bin aktif sivil toplum örgütü var. Her şeyden önce uyuşturucu bağımlılığı mücadelesini emniyet ve devlet kurumlarının omuzlarına yüklemek büyük bir hata olur. Bu konu sivil toplum örgütlerinin en birinci vazifesi diye düşünüyorum" dedi.

"GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK GEREKİYOR"

Osman Atalay'ın ardından açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan da bu tür etkinliklerle Türkiye'de adeta salgın haline gelen uyuşturucu konusunda sivil toplum örgütleri ve devletin yapabileceği şeyleri ortaya koymayı amaçladıklarını vurguladı. Bursa'da yaptıkları çalışmalarda uyuşturucuya başlama yaşının neredeyse ortaokul seviyesine kadar düştüğünü gördüklerini söyleyen Dr. Akan, "Bu çok vahim bir durum. Gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda uluşturucu ile mücadele birimi en üst seviyeden koordinasyonlu olarak çalışıyor. 8 bakanlığımız Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın koordinasyonunda çalışma yürütüyor. Sivil toplum örgütüyle el ele vererek bu tür konferanslarla öğretmen, din adamları ve muhtarlara bu konuda yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyoruz. Gençleri korumak için farkındalık çalışmalarına önem veriyoruz. Tedaviye yönelik olarak da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Önemli olan tedaviden sonra da bu gençlerimize sahip çıkmaktır" şeklinde konuştu.

Atalay ve Akan, açıklamaların ardından konferansa katılanlara uyuşturucu ile mücadelede nelerin yapılması gerektiğini anlatan sunum gerçekleştirdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa'da uyuşturucuyla mücadele çağrısı: Mahallene ve okuluna sahip çık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı