GeriSpor Bursa'da tarihi koşu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa'da tarihi koşu

Bursa'da tarihi koşu
refid:14456594 ilişkili resim dosyası

Bursa Osmangazi Belediyesi'nin, Osmangazi'yi anma ve Fetih Şenlikleri kapsamında bu yıl beşincisini düzenlediği Tarihi Kent Koşusu renkli ve ilginç görüntülere sahne oldu.

2 bin kişinin katıldığı halk koşusu ve 550 atletin de yarı maraton koşusu, yabancı atletlerin derecesiyle sonuçlandı.

Bursa'da bu yıl beşincisi düzenlenen 'Tarihi Kent Koşusu' Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın tabanca atışıyla start aldı. Merkez Osmangazi İlçesi Muradiye Mahallesi'nde bulunan Saltanat Kapı'dan başlayan yarışta, koşucular Atatürk Caddesi, Setbaşı, Yeşil, Emirsultan ve Yıldırım külliyeleri, Irgandı Köprüsü, Gökdere Medresesi, Kayhan Caddesi, Okçular Çarşısı, Kapalı Çarşı, Şehreküstü, Kent Meydanı, Fomara, Altıparmak, Kükürtlü, Çekirge, I. Murad Külliyesi, Atatürk Köşkü, Muradiye ve Tophane gibi kentin tarihi ve turistik noktalarını geçerek Pınarbaşı'ndaki Fetih Kapı'da finişe ulaştı. 21 bin metre uzunluğundaki yarı maraton koşusuna; 15'i yabancı olmak üzere toplam 550 atlet katıldı.

"BİR ENGELİ AŞMAK İÇİN KOŞTUM"

Sol Kolu olmayan ve 21 bin metre uzunluğundaki yarı maratonu 55'inci olarak tamamlayan 50 yaşındaki Kemal Özdemir de 'Tarihi Kent Koşusu'na katılanlar arasındaydı. İstanbul'dan katılan Özdemir, yarı maraton parkurunun kendi gibi engelliler için çok zor olduğunu söyledi. Özdemir, "Bir engeli aşmak içn koştum ve başardım. Kendi adıma çok büyük başarı. Çünkü parkur çok zordu. Benim gibi engellileri de düşünmeleri ve bu kategoride engellilere de ödül vermeleri gerekirdi" diye konuştu.

"SPOR BARIŞ VE KARDEŞLİKTİR"

Koşunun ödül töreni, yarışmanın bitiş noktası olan Fetih Kapı'da gerçekleştirildi. Törende konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi kimliği olan tüm kentlerde benzer organizasyonlar olmasına karşın yeni başlandığını söyledi. Kentin tarihinin ve kültürünün tanıtılmasına önemli bir çaba olduğunu vurgulayan Dündar, "Barış ve kardeşlik olan spor, tarihi ve kültürel değerlerimizin tanıtılmasında önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu koşu, Uluslararası Atletizm Federasyonu ve Türk federasyonunun da katkılarıyla çok daha önemli noktalara gelecektir" dedi.

ETİYOPYA VE KENYALI SPORCULARA ÖDÜL

21 kilometrelik Yarı Maraton koşusunda bayanlar dalında birinciliği; 1 saat 18 dakika 31 saniye ile Azerbaycandan qazasin Safarova aldı. Bayanlarda ikinciliği Eskişehirden Fadime Suna,üçüncülüğü de Erzurum'dan Esra Güllü kazandı. Yarı Maraton koşusunda erkekler dalında birinciliği, 1 saat 7 dakika 08 saniye ile Etiyopyalı atlet Henok Tasfaye aldı. İkinciliği geçen yılın birincisi Kenyalı atlet Moses Too kazanırken, üçüncülüğü de yine Eskişehirden Abdil Ceylan kazandı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle