« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursa'da kuş gribi şüphesi

Bursa Tarım Müdürü Hüseyin Yıldızer, ”Şu anda laboratuvar sonucu kesin olarak gelmeyen tek yer var, orası da Gürsu Karahıdır Köyü, yüksek ihtimalle kuş gribine benziyor” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Açıklamada, 3 aydır Bursa'da kuş gribi çıkmış gibi 5 yerde operasyonlar yaptıklarını, diğer illerden farklı olarak, kuş gribi şüphesi olan yerlerde referans laboratuvarından gelecek sonucu beklemeden işleme başladıklarını söyledi.
Referans laboratuvarından numune sonuçlarının ancak 2-9 gün arasında geldiğini ifade eden Yıldızer, “Kuş gribi çıktığı halde, burada hiçbir işlem yapmazsanız ve test sonuçlarını beklerseniz, mücadele için bu süreyi kaybedersiniz. Biz bunu kaybetmemek için, kuş gribi çıkmış gibi acil eylem planımızı devreye sokuyoruz” diye konuştu.
Yıldızer, Bursa'da yaptıkları 5 operasyondan 4'ünde yalancı tavuk vebası çıktığını belirterek, şunları kaydetti:
“İnegöl Akbaşlar Köyü, İznik merkez, Harmancık, Keles'te yalancı tavuk vebası çıktı. Şu anda laboratuvar sonucu kesin olarak gelmeyen tek yer var, orası da Gürsu Karahıdır Köyü, yüksek ihtimalle kuş gribine benziyor. Bu ihtimalle hareket edilip bölgede itlaf çalışmaları başladı, şu an bitmek üzere. Yaklaşık 300 hayvan itlaf edilecek. Şu an bölgede kuş gribindeki eylem neyse onu yapıyoruz. Telefonla referans laboratuvarıyla görüşüyoruz. Onların söyledikleri de kuş gribi ihtimali dahilinde.”
Yarın kesin sonuç geldiğinde karantinanın kesin olarak uygulanacağını ifade eden Yıldızer, “Bölge 21 gün gözlenecek. 3 kilometre yarı çaplı alanda güvenlik kordonu oluşturuldu. 7 kilometrede de kontrol kordonu oluşturduk” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz