BURSA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Bursa'da fetih coşkusu başlıyor

DHA
05.04.2018 - 11:51Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA) - OSMANGAZİ Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri 6 Nisan Cuma günü başlıyor. 7 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek fetih yürüyüşüne Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları da katılacak.

Bursa’nın fethinin 692. yılında gerçekleştirilecek olan Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, Nisan ayı boyunca dopdolu etkinliklere sahne olacak. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sümbüllü Bahçe Konağı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında fetih şenliklerinin etkinlik takvimini açıklarken,Yavuz Sultan Selim dönemi Sempozyumu ile start alacak olan şenliklerin Nisan ayı süresince Bursalıları tarihi yolculuğa çıkaracağını söyledi.Dündar, şenliklerin en önemli bölümünü oluşturan ve 7 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek fetih yürüyüşüne; Diriliş Ertuğrul dizisinin oyuncuları Cengiz Coşkun (Turgut Alp), Engin Öztürk (Günalp), Sezgin Erdemir (Sungurtekin), Gülsim Ali İlhan (Aslıhan Hatun) ve Celal Al'ın (Abdurrahman Alp) da katılacağını belirtti.

BALKANLAR'DAN ORTA ASYA'YA TARİHİ BULUŞMA

Başkan Dündar, 6 Nisan Cuma günü Ördekli Kültür Merkezi'nde Yavuz Sultan Selim Dönemi'ni anlatan bir sempozyum ve Selimnameler adlı sergiyle şenliklerin başlayacağını belirterek, “Bursalıları tarihle buluşmaya davet ediyoruz. 1326 ruhu yeniden canlanıyor. Kardeş belediyeler vesilesiyle Kıbrıs’tan Balkanlar’a, Orta Asya’ya kadar birçok ülkeden gönül bağımızın olduğu insanlar burada buluşacak. 1326 ruhu gibi Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada, günümüz dünyasında aynı ruh ile o bölgelerle buluşmanın ilk adımını atıyoruz” dedi.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL OYUNCULARIYLA YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞECEK

Yavuz Sultan Selim dönemini 34 akademisyenin katkı koyduğu bir bilimsel eserle anlatacaklarını ifade eden Başkan Dündar, “Sempozyumda Yavuz Sultan Selim Han anlatılacak. Ayrıca o gün hazırlanan sempozyum kitabı da katılımcılara dağıtılacak. Bir de sergi açılacak. 7 Nisan Cumartesi günü 15.00'te Tophane Meydanı'nda türbelerin yanında açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Saat 16.00'da Fetih Yürüyüşü'nde bu yıl vatandaşlarımızla, yurtdışından gelen kardeşlerimizle birlikte dünyaya tekrar Osmanlı'yı duyuran Diriliş Ertuğrul Dizisi'nin oyuncularıyla bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Saltanat Kapı'dan başlayarak Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi ve Kamberler Parkı'na yürüyeceğiz” diye konuştu.

YURTDIŞINDAN DA KATILIM OLACAK

Fetih kutlamalarında köy şenliğini unutmadıklarını kaydeden Dündar, “Her yıl 2 farklı köyümüzde köy şenliğini, eski adet ve geleneklere göre köy düğünü gerçekleştiriyoruz. Köy şenliklerinin yapılacağı Dürdane ve Gündoğdu köylerinin tarihi ekonomik sosyal durumunu kitap haline getirdik. Oradaki gelenekleri yaşamış olacağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe çok daha emin adımlarla bakmış oluyoruz. 8 Nisan Pazar günü sabah Ulucami'de şehitlerimiz için dua ve Kuran tilaveti sonrasında köy düğünlerini öğle saatlerinde gerçekleştireceğiz. 15 Nisan'da Uluslararası Tarihi Kent Koşusu ve Yarı Maratonu 15 kilometre olarak gerçekleştirilecek. Bu yarış Avrupa Atletizm Federasyonu tarafından A kategorisine alınan ender yarışlardan birisi. Dünyada 3 tane tarihi bölgede yapılan yarış var. Ancak bu maraton tüm tarihi eserlerin içinden geçilen ve Bursa'nın tarihi aksının tanıtımı noktasında çok güzel bir katkı sağlayacak proje. 4 kilometrelik tarihi aks içinde Kapalı Çarşı'dan geçen halk koşusu da var. Bu koşular neticesinde Pınarbaşı'nda ödül törenini gerçekleştiriyoruz. Özellikle yurt içinden ve yurtdışından önemli katılımlar gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Bu yıl yemek kültürünü de şenliklere ilave ettiklerini hatırlatan Başkan Dündar, "Bursa Gastronomi Günleri'ni de fetih şenlikleri kapsamında 21 Nisan Cumartesi Günü Tophane Meydanı'nda 8 ayrı ekibin yarışacağı bir etkinlikle düzenleyeceğiz. Turizm için Bursa'ya has lezzetlerin tanıtımı da önemli bir yer ediyor. 22 Nisan Pazar günü de Rahvan At Koşusu Armut Mahallesi'nde gerçekleşecek. Yeni dirilişi tabiatla birlikte tüm toplumumuz yaşasın istiyoruz” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bursa'da fetih coşkusu başlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı