Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bursa'da dev heyecan

“2. Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Oryantiring Şampiyonası” Bursa'da başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Şampiyonanın birinci gününde tarihi Cumalıkızık köyünde yapılan yarışa, 16 ülkeden 523 sporcu katıldı. Türkiye'de ilk defa 2007'de Balkan Şampiyonası yapıldığını hatırlatan Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Mehmet Genç, “2. Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Oryantiring Şampiyonası” ile Güneydoğu Avrupa ülkelerine ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Federasyon olarak hızla yol aldıklarını dile getiren Genç, “2013'te Akdeniz Ülkeleri'ne, 2014'te de Dünya Kupası'nın bir ayağına ev sahipliği yapacağız” dedi. Genç, 10 yaşından 70 yaşına kadar herkesin oryantiring yapabileceğini ifade ederek, “Türkiye olarak oryantiringte biz de varız' diyoruz. Şampiyonaya 'elit' seviyede 10 ülke katılıyor. Bir ilk olarak, Güneydoğu Avrupa ülkeleri master şampiyonası yapılmakta. Bir de 'open' dediğimiz halka açık bir organizasyon var. Bu üç kategoriye 16 ülkeden toplam 523 sporcu katılıyor” diye konuştu.

Türk milli takımı olarak, 16, 18 ve 21 yaş üstü olmak üzere bay-bayan iki kategoride, 8 takım ile turnuvaya katıldıklarını belirten Genç, “Bugün sürat yarışmalarıyla başladık. Cuma ve cumartesi Uludağ Sarıalan'da, orta mesafeler yarışması olacak. Pazar da Cumalıkızık'ta bayrak yarışması ile şampiyona son bulacak” ifadelerini kullandı.

Şu ana kadar yapılan yarışmalarda Türkiye'yi temsil eden sporculardan, “bayanlar 21 yaş” kategorisinde Tuğba Cim'in ikinci, “bayanlar 16 yaş” kategorisinde Ayşe Bozkurt'un birinci olduğu bildirildi.

Bunları da Beğenebilirsiniz